Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idą siarczyste mrozy, a ludzie na Jurze marzną

Michał Wroński
Naprawa linii energetycznej w Gieble
Naprawa linii energetycznej w Gieble FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Choć brzmi to niewiarygodnie, synoptycy zapowiadają... ochłodzenie. W połowie przyszłego tygodnia temperatury w naszym regionie mogą spaść nawet do minus 20 stopni C.

Tymczasem energetycy do tej pory wciąż jeszcze nie uporali się z zerwanymi liniami, a leśnicy nadal liczą gigantyczne straty w drzewostanie. Obaw nadchodzącą falą mrozów nie kryją też tramwajarze.
- Przy takich temperaturach ryzyko awarii w infrastrukturze jest naprawdę bardzo duże. Może dochodzić do zrywania się sieci zasilających i pękania szyn, co z kolei może doprowadzić nawet do wykolejenia się wagonu - mówi Krzysztof Sklarek, główny inżynier Tramwajów Śląskich.

Ciężko może być również na kolei - próbkę tego, co może nas czekać mieliśmy zresztą okazję zobaczyć w ciągu kilku ostatnich tygodni. W grudniu notorycznie psuły się systemy elektryczne w lokomotywach, w styczniu ekipy remontowe walczyły z oblodzeniem torowisk. Obecnie, jak zapewniła nas Teresa Ćwięk, rzeczniczka śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych, wszystkie pociągi obsługiwane przez spółkę kursują planowo. Kursują, nie oznacza, że się nie psują. Ile awarii w ciągu ubiegłego tygodnia musiały usuwać ekipy remontowe Przewozów Regionalnych?

- Tego nie mogę powiedzieć. Tak stanowi regulamin ochrony tajemnicy przedsiębiorcy - argumentuje Teresa Ćwięk.

Mniej tajemniczy są przedstawiciele spółki Enion, dostarczającej energię do mieszkańców w północnej części województwa śląskiego. Wczoraj o godzinie 12 prądu wciąż nie miało około 2500 obsługiwanych przez nią gospodarstw (Przy użyciu agregatów prądotwórczych dostarczane jest zasilanie do wsi Czatachowa i woda dla mieszkańców gminy Niegowa). Jeszcze nad ranem wydawało się, że sprawy idą w dobrym kierunku. W ciągu kilku kolejnych godzin liczba wyłączonych z użytku stacji przesyłowych jednak się podwoiła. Nad przywracaniem sieci do stanu używalności pracuje ponad sto brygad energetycznych Enionu. Wspomaga ich blisko czterdziestu żołnierzy z jednostek w Brzegu, Gliwicach i Bytomiu.
Rzeczniczka Enionu, Ewa Groń przekonuje, iż kolejna fala mrozów nie powinna już pogorszyć sytuacji.
- W przeszłości temperatura spadała do minus 20 stopni Celsjusza i nic złego się nie działo. Za obecne kłopoty odpowiada oblodzenie sieci - przekonuje.
Pełne ręce roboty nadal mają leśnicy. Na znacznych obszarach nadleśnictw dawnego województwa częstochowskiego (m.in. Złoty Potok, Gidle, Lubliniec, Kłobuck, Herby, Koszęcin,czy Siewierz) wprowadzono zakaz wstępu do lasu. Pod ciężarem lodu masowo łamią się drzewa. Katastrofa szczególnie dotknęła młodniki - znaczna ich część nadaje się tylko do wycinki. Ze wstępnych szacunków leśników wynika, iż tylko do tej pory straty wynoszą pół miliona metrów sześciennych drewna.

- Tak źle jeszcze nigdy nie było. Podczas ostatniej trąby powietrznej zniszczonych zostało 100 tysięcy metrów sześciennych, a usuwanie tych zniszczeń było o wiele łatwiejsze, gdyż skoncentrowały się one na zwartym obszarze - mówi Bogdan Gieburowski, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Wielki mróz

W piątek mieszkańcy województwa śląskiego mogą spodziewać się nawet -13 stopni Celsjusza i niewielkich opadów śniegu. W sobotę padać już nie powinno, ale mróz sięgnie 16 stopni poniżej zera. Nieco cieplej będzie w niedzielę, lecz popołudniu i wieczorem można spodziewać się opadów śniegu, które utrzymają się do poniedziałku. We wtorek mróz sięgnie -15 stopni C., a w środę nad ra-nem temperatura może spaść nawet do -20 stopni.

Uważaj na skórę

Radzi Grażyna Kamińska-Winciorek, lekarz dermatolog:
- Przy tak niskich temperaturach trzeba szczególnie zadbać o ochronę nosa, uszu, dłoni i stóp - one są najbardziej narażone na odmrożenia. Jeśli zaś już raz dojdzie do takiego przypadku, to można mieć kłopot do końca życia. Trzeba też zadbać o skórę. Wskutek mrozu wysusza się ona i w efekcie nie spełnia funkcji ochronnych. Można temu zapobiec stosując specjalne preparaty natłuszczające, które zabezpieczają nawet przed temperaturami rzędu - 50 stopni C. Można je ku-pić w aptece. Unikać nato-miast trzeba mleczek i kremów. Warto też stosować pomadki ochronne do ust.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!