Arktyczny mróz nadciągnął nad woj. śląskie ZOBACZ WIDEO

  Arktyczny mróz nadciągnął nad woj. śląskie ZOBACZ WIDEO

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dopiero teraz poznamy, co znaczy prawdziwa zima. Śnieg i lód to jeszcze nie wszystko. Nadeszła fala arktycznych mrozów.
  Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dla obszaru województwa śląskiego przed falą zimnego powietrza. Ostrzeżenie obejmuje okres od sobotniej nocy do poniedziałkowego wieczoru. Prognozowany spadek temperatury minimalnej w nocy od -22 do -20°C. Temperatura maksymalna w dzień od -14 do -12°C. Najniższa temperatura ma być w drugiej części nocy i nad ranem. Przy gruncie możliwe jest nawet -26 st. C. Prędkość wiatru wahać się ma od 15 do 25 km/h.

  Zobacz skutki ataku zimy na Jurze


  Krakowskie biuro wskazało na niebezpieczeństwo dużego ryzyka wychłodzenia organizmów, odmrożenia, zamarznięcia; zamarzanie instalacji i urządzeń hydrotechnicznych; zagrożenie życia.

  Nic dziwnego, że w takiej sytuacji z apelem do mieszkańców zwrócił się nawet wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

  Oto treść apelu: W związku z zapowiadaną falą silnych mrozów apeluję do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego o rozwagę. Pamiętajmy o właściwym ubiorze, nie przebywajmy poza domem dłużej niż jest to konieczne. Dogrzewając mieszkanie, koniecznie należy pamiętać o użytkowaniu kuchenek gazowych, grzejników elektrycznych czy grzejników katalitycznych, zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Przed snem lub wyjściem z domu urządzenia te należy bezwzględnie wyłączyć. Pamiętajmy o zapewnieniu drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć czadem, w tym przypadków śmiertelnych.

  Proszę o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby nietrzeźwe przebywająca na mrozie. Pozostawienie ich bez pomocy może zagrażać ich życiu. Proszę o powiadomienie w takiej sytuacji straży miejskiej, policji, lub informację pod bezpłatny numer infolinii 0 800 100 022. Pamiętajmy również o naszych sąsiadach, chorych, samotnych lub zbyt ubogich by kupić opał czy opłacić energię elektryczną. Jeżeli nie możemy pomóc sami, to powiadommy urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej.

  Apeluję również do rodziców i opiekunów o szczególny nadzór w zakresie bezwzględnego zakazu wykorzystywania zamarzniętych rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wody jako ślizgawek. Są to miejsca bardzo niebezpieczne, na których rozegrało się już wiele tragedii.


  Tymczasem niskie temperatury już od dwóch tygodni dają się we znaki mieszkańcom Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W sobotę w południe termometry w wielu miejscach wskazywały -18 st. C. Z powodu oblodzenia sieci wysokiego, średniego i niskiego napięcia wiele gospodarstw wciąż nie ma prądu - zwłaszcza w powiatach olkuskim, częstochowskim, myszkowskim, miechowskim i krakowskim.

  Na szczęście z pomocą przychodzi wojsko, które wraz z energetykami stara się jak najszybciej usunąć skutki awarii. Czas jest rzeczą najważniejszą, gdyż dalsza przerwa w dostawach prądu powoduje przerwy w dopływie wody i ogrzewania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama