Ważne
  Górnicy bez stresu lepiej pracują

  Górnicy bez stresu lepiej pracują

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej górnicy będą mogli skorzystać z pomocy psychologów - o ich zatrudnieniu zdecydował zarząd spółki na wniosek służb BHP. Dlaczego uznano, że górnikom potrzebny będzie psycholog?
  - Wiadomo, że praca w kopalni jest szczególnie ciężka i niebezpieczna, warunki nieporównywalne z innymi zakładami pracy. Człowiek narażony jest na duży stres. Nie wszyscy sobie z tym radzą, a to rodzi problemy, mogące skutkować błędami w pracy, a w takim zakładzie jak kopalnia to może przynieść opłakane skutki. Więc pomoc fachowca może okazać się dla wszystkich nieoceniona - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.


  W efekcie ma być mniej wypadków, w których zawinił człowiek, a obecne - jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego - ponad 70 procent wypadków w kopalniach jest spowodowanych błędem człowieka. Podejmują zbyt duże ryzyko, czasem gubi ich rutyna, albo tracą głowę w sytuacjach awaryjnych.

  Oficjalnie psycholodzy rozpoczęli pracę w kopalniach od 1 stycznia. Będą pełnić dyżury raz w miesiącu w każdej kopalni w godzinach od 8 do 16. Do dyspozycji górników będą Andrzej Pluta i Magdalena Ostaszewska.

  - Dopiero szukamy sobie miejsca na kopalniach. Chcemy znaleźć biura na uboczu, by górnicy nie krępowali się podejść do nas po pracy, nie narażając się choćby na docinki kolegów. Od lutego rozpoczniemy stałe dyżury. Myślę, że będą na kopalniach co wtorek- planuje Andrzej Pluta, którego rewir to kopalnie Budryk, Krupiński, i Zofiówka.

  Górnicy póki co do pomysłu podchodzą z mieszanymi uczuciami. - Terapia? Jak mom jakieś problemy, to ida z chopami po szychcie na piwo i se wszystko wyjaśnimy. To tako tradycja i najlepszy sposób na odstresowanie - powiedział nam wczoraj górnik wychodzący z kopalni Borynia.

  Magdalena Ostaszewska, która zajmie się kopalniami Jas-Mos, Pniówkiem i Borynia, ma nadzieję, że wielu pracowników mimo wszystko jednak czasem zamiast spotkania z kolegami, wybierze bardziej fachową pomoc. - Praca górników jest obwarowana dodatkowym poczuciem silnego zagrożenia. Jeśli pracownik sobie z tym nie radzi, to wpływa na jakość jego pracy - mówi pani psycholog, która jest przekonana, że górnicy jej zaufają.

  Przypomina, że już w latach PRL-u na kopalniach pracowali psychologowie. - Te stanowiska były ukryte pod nazwą inspektor analiz społecznych. Przez wiele lat pracowałam właśnie w takim charakterze na kopalni Moszczenica. Po 1989 roku w ramach restrukturyzacji takie stanowiska zlikwidowano - przypomina Magdalena Ostaszewska.

  Nowi pracownicy będą służyli pomocą na miejscu przy wypadkach i innych niebezpiecznych zdarzeniach, wymagających udzielenia pomocy psychologicznej pracownikom . Zostali zobowiązani dotrzeć na miejsce w ciągu dwóch godzin od chwili powiadomienia przez służby kopalniane. - I to jest plus tego pomysłu. Rodziny poszkodowanych od razu będą mieli wsparcie. Obecnie często trzeba było czekać na psychologów z zewnątrz, na przykład nadesłanych z miasta. Jednak czy będą mieli na co dzień pracę? Czas pokaże, czy górnikom taka nowość przypadnie do gustu - zastanawia się Piotr Szereda, szef Solidarności 80 w kopalni Jas-Mos.

  Władze spółki informują, że pracy dla nich nie zabraknie, bo - wzorem rozwiązań przyjętych w korporacjach - będą też psychologicznie wspierali procesy decyzyjne dotyczące zarządzania.

  - Poprowadzą też zajęcia dla pracowników na temat bezpiecznych zachowań. Mamy też nadzieję, że zapewnią im różne formy wsparcia terapeutycznego, nawet związane z sytuacjami rodzinnymi i osobistymi - dodaje Katarzyna Jabłońska-Bajer.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zarząd Spólki bez stresu lepiej pracuje

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 11

   Psychologa potrzebuje "Zarząd Spólki"- nie Górnicy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   bombor, o robote sie na grubie u zagorowskiego starosz?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama