Ciasno w częstochowskich schroniskach

  Ciasno w częstochowskich schroniskach

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Krakowskiej brakuje miejsc. Są dodatkowo rozkładane łóżka polowe i materace. W schronisku i noclegowni mieszka już 150 osób.
  Kolejni proszący o nocleg są kierowani do Marianki Rędzińskiej, gdzie w tamtejszym schronisku są jeszcze wolne miejsca.

  Dla Wojciecha Całusa od ponad dekady schronisko dla bezdomnych przy ul. Krakowskiej jest domem. - Należę do bezdomnych szczęśliwców, którzy przetrwają tutaj zimę - zdradza. W pokojach, na piętrowych łóżkach, mieszka po kilkunastu mężczyzn. Zasłonami z koców próbują stworzyć sobie namiastkę intymności. Odgrodzić się od innych. Oni i tak są w lepszej sytuacji niż ci z noclegowni.

  Tam doba zaczyna się o 18, kończy o 9. Po śniadaniu pokoje w noclegowni są zamykane. Pozostaje krzesło na korytarzu albo miasto. W mieście meliny, bramy domów, klatki schodowe. Dworzec kolejowy już nie jest bezpieczną przystanią dla bezdomnych. Zwiększone patrole policji, ochroniarzy czyszczą dworce z takich jak oni.

  Pozostaje Krakowska. Tu jest największe w mieście przytulisko dla bezdomnych. Podopieczni otrzymują trzy posiłki. Także przy Krakowskiej jest przytulisko Caritasu dla rodzin i mężczyzn. W 6 pokojach mieszkają rodziny. Jest 20 łóżek. Wszystkie zajęte. Kilkanaście dodatkowych łóżek i materaców jest dla tych, którzy przychodzą po pomoc.

  - Nocny mróz sprawia, że strażnicy miejscy przez całą dobę kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Wielu z nich nie korzysta z noclegowni i ogrzewalni, ale wiemy gdzie zazwyczaj koczują i zabieramy ich stamtąd - mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama