Niepełnoletni uczniowie w szkołach dla dorosłych

  Niepełnoletni uczniowie w szkołach dla dorosłych

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szesnastoletnia Ania z Dąbrowy Górniczej została słuchaczką gimnazjum popołudniowego, bo nie radziła sobie z lekcjami. Jej kolega miał z kolei kłopoty w nauce i w domu. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że obecnie uczą się w szkołach... dla dorosłych.
  W dąbrowskim gimnazjum dla dorosłych na 200 słuchaczy, aż 114 nie skończyło 18 lat. W Rybniku odsetek nastolatków w wieku od 15 do 17 lat jest jeszcze większy. Tam jest ich najwięcej w województwie, aż 269 niepełnoletnich na 300 słuchaczy.

  Dorośli w szkołach dla dorosłych są coraz częściej mniejszością. Z danych Śląskiego Kuratorium Oświaty wynika, że w tego typu gimnazjach uczy się obecnie 2757 osób, z czego 1704 to jeszcze dzieci. Dzieci po raz pierwszy policzono, bo Ministerstwo Edukacji przygotowało nowe rozporządzenie i poszerzyło listę osób, które będą mogły uczyć się wieczorowo.

  - Wybrałam szkołę dla dorosłych, bo kompletnie nie radziłam sobie z nauką. Repetowałam. Próbowałam nawet poprawiać jedynki, ale zawaliłam, bo za późno się zgłosiłam. Tutaj jest mi łatwiej, no i lekcje są trzy razy w tygodniu - opowiada siedemnastolatka z Gimnazjum dla Dorosłych przez Zespole Szkół Budowlanych w Dąbrowie Górniczej.

  Dla nastolatków to wstydliwy temat i nie rozmawiają o tym między sobą. Po prostu spotykają się popołudniami na zajęciach, żeby zaliczyć rok.

  - Dzięki tej szkole jesteśmy w stanie przebrnąć przez naukę, inaczej byłoby ciężko. Nauczyciele bardzo nam pomagają -mówi siedemnastolatka.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   proszę o pomoc

   dorota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziecko moje uczy się w liceum w Jastrzębiu, ma trudności z nauką . Zastanawiam się nad przeniesieniem do wieczorowego , nie wiem gdzie ..... ( mam jeszcze jedno pytanie , dlaczego w liceum dla...rozwiń całość

   Dziecko moje uczy się w liceum w Jastrzębiu, ma trudności z nauką . Zastanawiam się nad przeniesieniem do wieczorowego , nie wiem gdzie ..... ( mam jeszcze jedno pytanie , dlaczego w liceum dla dorosłych,, potrafią przymknąć oko na niektóre rzeczy , a w dziennym nie !!! )zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama