Już się czuje walkę wyborczą w gminach

  Już się czuje walkę wyborczą w gminach

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Mariuszem Siwoniem, prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, rozmawia Grażyna Kuźnik
  Czy jest pan zaskoczony aresztowaniem prezydenta i sekretarza Świętochłowic?

  Już w 2006 roku - po kontroli - zawiadomiliśmy właściwe organa ścigania o bardzo istotnych nieprawidłowościach związanych z działaniem niektórych urzędników w świętochłowickim urzędzie miejskim.

  W magistratach zrobiło się gorąco. Tylko do końca miesiąca gminy mają czas na uchwalenie budżetów, ale dziwnie się nie spieszą. Czy to sygnał, że zbliżają się wybory samorządowe?

  Spory wokół budżetów mogą o tym świadczyć. To preludium walki wyborczej. Czasem radni nie chcą żeby wójt, burmistrz czy prezydent realizował w roku wyborczym jakiś ambitny budżet z inwestycjami, którymi mógłby chwalić się podczas kampanii.
  Z drugiej strony, można rozumieć obawy radnych przed zbyt rozdętymi wydatkami na takie cele. Radni nie są maszynkami do głosowania. Nie muszą akceptować wszystkich pomysłów, jakie się im przedstawia.

  Budżet to plan finansowy, ale zarazem także deklaracja polityczna. Ile gmin w naszym województwie wciąż go nie uchwaliło?

  Sporo, bo aż 14, ale do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni. Zasada jest taka, że jeśli do 31 stycznia budżet gminny nie zostanie uchwalony, do akcji wkracza Regionalna Izba Obrachunkowa. Wtedy ona musi go ustalić. Na szczęście, zdarza się to raczej rzadko, bo nie jest niczym dobrym wyręczanie samorządowców w ich pracy. Ale tragedii z tego powodu też nie ma, a mieszkańcy mogą być spokojni; RIO podchodzi do tego zadania bardzo rzetelnie.

  Czy w RIO czuje się, że walka o stanowiska już się rozpoczęła?

  Oczywiście, chociażby po tym, że trafia do nas więcej niż zwykle skarg i wniosków o kontrole. Wszystkie zostaną uwzględnione, co nie oznacza, że natychmiast. Działamy zgodnie z rocznym planem i z powodu roku wyborczego nie będziemy tego zmieniać. Izba nie może stać się czyimkolwiek narzędziem w walce wyborczej.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama