Odbudują dom Króla Cynku

  Odbudują dom Króla Cynku

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod koniec grudnia oficjalnie w biurze notariusza, a wczoraj w terenie, pod skarpą na ul. Bujoczka, odbyło się przekazanie działek z ruinami zamku i fundamentami domu Karola Goduli na rzecz fundacji "Zamek Chudów".
  Jako że miejsce dla rudzian ma wielkie znaczenie symboliczne, mimo mrozu nie odbyło się bez artystycznych akcentów - zagrała górnicza orkiestra, a po ruinach oprowadzał "sam" Karol Godula.
  Zamek, jaki tam stał, pochodził prawdopodobnie z XVI, a nie wykluczone, że nawet z XIV wieku. Pod koniec wieku XVIII przeszedł w ręce rodu Ballestremów i został przebudowany. W roku 1809 wybudowano obok dom, jak na owe czasy bardzo nowoczesny, bo murowany z drewnianym polskim dachem łamanym.
  Tam zamieszkał genialny zarządca Ballestermów - Karol Godula zwany Królem Cynku. Mieszkał tam prawie do śmierci (zmarł w 1848 roku we Wrocławiu), bo nie zdążył przenieść się do remontowanego pałacyku w Szombierkach.

  Po wojnie cały dworek w Rudzie przeszedł w ręce Skarbu Państwa. W połowie lat 50. ówczesnych mieszkańców (działał tam PGR) wygoniły szkody górnicze, a resztę zrobił czas i ludzie.

  - Pozwolono, by wszystko zostało rozebrane i zarosło - opowiada Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków.

  Z zamku ostały się tylko fragmenty zewnętrznych murów, które kiedyś miały od 1,7 do 2,05 metra grubości oraz trzy pomieszczenia murowanych piwnic z kolebkowym sklepieniem. Resztę porosły drzewa. Zarysów fundamentów domu Karola Goduli trzeba się nieźle naszukać wśród chaszczy. - Na szczęście są stare fotografie i rysunki, na podstawie których można dom odbudować - tłumaczy Urbańczyk.

  Taki cel postawiła sobie właśnie fundacja "Zamek Chudów", która od 2002 roku zabiegała o przejęcie ruin. Gmina zgodziła się podarować jej ten teren licząc, że doświadczenia renowacji chudowskiego zamku szybko przyniosą turystyczne efekty w Rudzie. - Zaczniemy wiosną, od uporządkowania terenu, wycięcia chaszczy, postawienia tablic informacyjnych, zrobieniu drogi dojazdowej, tak, by wzgórze z ruinami stało się lepiej widoczne - mówi Andrzej Sośnierz, fundator organizacji.

  Staną tu też tablice informacyjne i prowadzone będą badania archeologiczne. Zaplanowano też imprezy plenerowe, promujące postać Karola Goduli. Jednocześnie mają rozpoczną się prace związane z odbudową jego domu.

  - To postać, która już za życia obrosła legendami, a warto przybliżyć dokonania tego niezwykle przedsiębiorczego człowieka. Dlatego chcielibyśmy, by powstało tam swego rodzaju centrum biznesowe - dodaje Ewa Młynarzyk, dyrektor Muzeum Zamek Chudów.

  Przedstawiciele fundacji twierdzili, że odbudowa godulowej siedziby zajmie 5-6 lat. Potrzebne są jednak duże pieniądze - około 1,5-2 milionów złotych.

  - Będziemy szukać sponsorów. Liczymy na pomoc także rudzian, każdy może przekazać nam 1 procent podatku - podkreśla Młynarczyk.

  Jako pierwszy do przekazania procentu zadeklarował się, i to na piśmie, prezydent Rudy Śląskiej, Andrzej Stania,

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama