Drogi wysokiego ryzyka w województwie śląskim

  Drogi wysokiego ryzyka w województwie śląskim

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawie 430 km dróg krajowych na terenie województwa śląskiego zakwalifikowane zostało do kategorii tras o najwyższym stopniu ryzyka indywidualnego. Oznacza to, że najczęściej (w stosunku do przejeżdżających nimi pojazdów) dochodzi tam do wypadków, w których ludzie giną lub odnoszą ciężkie obrażenia.
  - To i tak nie najgorszy wynik. W porównaniu do województw wschodniej Polski śląskie drogi są zdecydowanie bezpieczniejsze - uważa dr inż. Kazimierz Jamróz z Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. To właśnie działający w niej naukowcy (głównie pracownicy Politechniki Gdańskiej) przygotowali serię raportów na temat stanu polskich dróg. Sprawdzili, gdzie w latach 2006-2008 wydarzyło się najwięcej ciężkich wypadków i jak to się ma się do liczby przejeżdżających danych odcinkiem samochodów. Tam, gdzie najbardziej niepokojące dane z obu kategorii się pokrywały, wyzna- czyli tzw. odcinki krytyczne.

  Swoistym progiem jest liczba siedemdziesięciu takich zdarzeń, przypadających na miliard tzw. pojazdokilometrów (czyli suma odległości, pokonanych przez wszystkie przejeżdżające danym odcinkiem pojazdy). Odcinki, gdzie wypadków jest więcej niż 70 kwalifikowane są do grupy dróg o najwyższym ryzyku indywidualnym (średnia unijna wynosi 30). Taką właśnie ocenę dostało prawie 430 kilometrów dróg krajowych w województwie śląskim. Fatalnie prezentuje się też droga krajowa nr 78 - od czeskiej granicy w Chałupkach aż po granicę z województwem świętokrzyskim. Niemal na całej swojej długości na terenie województwa śląskiego oferuje kierowcom najwyższy stopień ryzyka indywidualnego.

  Podobna groźba czyha nad nimi na całym śląskim odcinku DK 11 (prowadzi z Bytomia w stronę Poznania), krajowej jedynce z Bielska-Białej do Cieszyna, DK 43 z Częstochowy do Rudników oraz na wiślance między Żorami a Skoczowem. Najgorsze oceny zebrały jednak dwa krótkie fragmenty krajówek w rejonie Bielska-Białej.

  Na nich - wedle raportu gdańskiej Fundacji - ryzyko indywidualne (prawdopodobieństwo ciężkiego wypadku) pokrywa się z ryzykiem społecznym (czyli ogólną ich liczbą). I to właśnie zadecydowało, że miano odcinków krytycznych otrzymała DK 52 z Bielska-Białej do Kęt oraz DK 69 z Bielska-Białej do Żywca.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama