Na Śląsku nie będzie komendy Straży Granicznej

  Na Śląsku nie będzie komendy Straży Granicznej

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  To ostatni rok funkcjonowania Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Nie ma odwołania. Na nic zdały się wysiłki śląskich parlamentarzystów i samorządowców, a także petycje podpisane przez kilka tysięcy mieszkańców Raciborza.
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji właśnie jednoznacznie wskazało Kłodzko na siedzibę nowego Śląsko-Sudeckiego Oddziału SG. Przeprowadzkę zaplanowano na koniec roku.

  Funkcjonariusze (część pozostanie w Raciborzu, gdzie zamiast komendy będzie funkcjonować mała placówka SG) będą mogli podjąć służbę w nowo tworzonych placówkach lub zostaną przeniesieni na granicę wschodnią. Około 200 cywilów zatrudnionych w komendzie musi liczyć się z utratą pracy - przynajmniej część powinna znaleźć pracę w policji i straży pożarnej - obiecują w MSWiA.

  - Przeprowadzenie planowanych zmian (...) mimo że dla części funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej dotkliwych - jest konieczne.
  Zarówno obecne zadania, jak i sytuacja finansowa kraju nie pozwalają na utrzymanie formacji w strukturach porównywalnych do tych przed wejściem Polski do strefy Schengen - pisze Adam Rapacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w odpowiedzi na interpelację złożoną w Sejmie przez posła Henryka Siedlaczka.

  Chociaż sprawa, jak zaznaczono w dokumencie jest przesądzona, parlamentarzyści nie zamierzają składać broni. - Odpowiedź podsekretarza stanu nie napawa optymizmem. Ale umówiłem się z Markiem Biernackim, szefem komisji spraw wewnętrznych na jeszcze jedno spotkanie stron w lutym - zapowiada Henryk Siedlaczek. Mimo że poseł organizował już wcześniej spotkania m.in. samorządowców Raciborza z ministrem Grzegorzem Schetyną, wierzy że kolejne może jeszcze coś zmienić. - Dotąd środowisko Raciborza, Kłodzka, MSWiA oraz straży nigdy nie spotkało się przy jednym stole. Teraz zetrzemy się na argumenty. Te przemawiają za Raciborzem - dodaje.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama