Gliwice: Jak ratować tonącego

Gliwice: Jak ratować tonącego

Beata Baranek

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Udzielania pomocy w przypadkach załamania się lodu i tonięcia poszkodowanych w lodowatej wodzie uczyli się w sobotę ratownicy wodni z całej Polski, a także GOPR-u. Szkolenie odbyło się już po raz dziesiąty, na terenie Kąpieliska Leśnego w Gliwicach. Zorganizowało je śląskie WOPR.
Ratownicy ćwiczyli na sześciu wyciętych w lodzie przeręblach o różnym kształcie. - Dzięki takim przeręblom ratownicy mogą ćwiczyć przeprowadzanie akcji ratunkowych w różnych warunkach. Stworzyliśmy im specjalnie do tego przygotowany teren, taki, z jakim spotkają się podczas prawdziwych akcji - mówi Bartłomiej Toporek, wiceprezes gliwickiego WOPR-u. Podkreśla, że podczas akcji ratunkowej ważne jest zachowanie ratownika i jego psychologiczne podejście do tonącego.

Uczestnicy szkolenia ćwiczyli m.in. samoratowanie, akcje ratownicze indywidualne i zespołowe przy użyciu zarówno sprzętu ratowniczego, jak i przygodnego. Bo powinni umieć uratować tonącego człowieka, wykorzystując nawet zwykłą gałąź, deskę czy kurtkę. Podczas próbnych operacji ćwiczyli samodzielne wychodzenie z przerębli z użyciem żerdzi, kijów hokejowych czy szydełek ratowniczych. Szkolili się także w niesieniu pomocy dzięki tworzeniu łańcucha ludzkiego czy drabiny z jedną i dwoma linami.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo