18-metrowe autobusy już wożą pasażerów z Rybnika

  18-metrowe autobusy już wożą pasażerów z Rybnika

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od piątku po rybnickich drogach kursują dwa nowe autobusy komunikacji miejskiej. Mercedesy są jednymi z największych i najnowocześniejszych tego rodzaju pojazdów na Śląsku. Mają ponad 18 metrów długości i są w stanie pomieścić 150 osób. Każdy z nich kosztował prawie dwa miliony złotych.
  - Te przegubowe autobusy zastąpią na drogach bardzo mocno już wyeksploatowane karosy - informuje Kazimierz Berger, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

  Nowoczesne przegubowce skierowane zostały na linie, z których korzysta największa liczba pasażerów, czyli na trasy wiodące między innymi do Boguszowic i Kamienia.

  - Autobusy z Leszczyn do Rybnika zawsze są pełne. Często muszą jeździć dwa krótkie autobusy w jednym czasie, żeby zabrać wszystkich pasażerów. Przy tych mercedesach nie powinno być takiego problemu - mówi Martyna Kłosek, studentka z Rybnika.

  Autobusy są wyposażone w klimatyzację, cyfrowe wyświetlacze i wewnętrzny monitoring. Każdy ruch pasażerów obserwują i rejestrują cztery obrotowe kamery.

  Jak zapewnia dyrekcja rybnickiego ZTZ to dziś podstawowe wyposażenie każdego autobusu. - Dzięki temu coraz rzadziej mamy do czynienia z przypadkami niszczenia siedzeń czy rysowania szyb - mówią kierowcy.

  Do prowadzenia nowych autobusów zostali skierowani najbardziej doświadczeni kierowcy.

  - Nikt się nie bał prowadzić kolosa. Zresztą jazda nim to sama przyjemność. Autobus, mimo że jest duży, dobrze się prowadzi. Da się nim wszędzie dojechać i drogi nie są dla niego zbyt wąskie - mówi Berger.

  Każdego dnia na rybnickie drogi wyjeżdża ponad 100 autobusów komunikacji miejskiej. Kilkanaście z nich obsługuje także sąsiednie gminy: Świerklany, Czerwionkę-Leszczyny i Lyski.

  Prawie sześćdziesiąt procent całego taboru, jakim dysponuje Rybnickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne stanowią autobusy przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie są niskopodłogowe, wyposażone w specjalne rampy, które umożliwiają wjazd osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama