Gdzie są rodzice, czyli nie tylko szkoła wychowuje dzieci

  Gdzie są rodzice, czyli nie tylko szkoła wychowuje dzieci

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak zachęcić rodziców do współpracy z nauczycielami? W jaki sposób można pomóc ofiarom przemocy i agresji? Takim tematom były poświęcone dwudniowe warsztaty zorganizowane w Katowicach w ramach programu Szkoła bez przemocy. Wzięło w nich udział 100 nauczycieli z czterech województw.
  W warsztatach uczestniczyły m.in. Anna Gabryelewicz i Małgorzata Laurman, które uczą angielskiego w Gimnazjum nr 4 w Gliwicach. - Wybrałyśmy temat: Badanie partnerstwa szkoły i rodziny. Nie da się ukryć, że dzisiaj niektórzy rodzice nie chcą się angażować w życie szkoły - opowiadają. - Zależy więc nam na tym, żeby poznać metody, jak zachęcić rodziców do aktywnego uczestnictwa. Przecież wszyscy mamy jeden cel, chodzi o dobro dziecka - dodają. W gliwickim gimnazjum uczy się prawie 400 uczniów.

  W zakończonych wczoraj szkoleniach wzięli udział nauczyciele z woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Zajęcia obejmowały 16 godzin.

  Do Katowic specjalnie przyjechała Bernadetta Pleban, która uczy w szkole w Górze Motycznej położonej 30 kilometrów od Tarnowa. - W naszej placówce jest tylko 108 uczniów, a prowadzimy szkołę podstawową i gimnazjum - opowiada. - Problemy są na pewno inne niż w dużych miastach, nie ma agresji wśród uczniów. Jednak warto się szkolić, poznać chociażby metody współpracy z rodzicami. Nie wszystko powinno spadać na barki nauczycieli - dodaje.

  - Uczestnicy warsztatów, którzy przeprowadzą następnie 12-godzinne staże dostaną tytuł konsultanta programu "Szkoła bez przemocy" w zakresie odbytego tematu szkolenia - wyjaśnia Anna Szydłowska, koordynator warsztatów. - Nauczyciele będą więc sami mogli prowadzić szkolenia. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie pedagodzy mają niewiele możliwości, by wziąć udział w takich spotkaniach.

  Warsztaty regionalne odbyły się wcześniej w Białymstoku i Gorzowie Wlkp. Kolejne będą zorganizowane w Gdańsku. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 3 tys. nauczycieli.

  Program Szkoła bez przemocy prowadzi Polska Dziennik Zachodni wraz z Fundacją Orange. Partnerem Programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama