Z Katowic do Świętochłowic: Marsz śmierci do Zgody

  Z Katowic do Świętochłowic: Marsz śmierci do Zgody

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotnim Marszu Pamięci z Katowic pod bramę dawnego obozu zagłady w świętochłowickiej Zgodzie. W wielu miejscach w regionie upamiętniono Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r.
  Nikt nie wie, ile osób na początku 1945 roku przeszło prawie dziesięciokilometrową trasę, o której mówiono, że to trasa śmierci. Po przesłuchaniach w katowickim budynku Urzędu Bezpieczeństwa więźniów pędzono do obozu w Zgodzie. Akcję koordynowało NKWD. Równocześnie tysiące Ślązaków deportowano do pracy na terenie Związku Radzieckiego. Więźniów, którzy przeszli trasę z Katowic, pędzono najpierw do hali targowej w Świętochłowicach.
  - Mojego dziadka zabrali, gdy miałam 12 lat i osadzili w tej hali. Nazywał się Maksymilian Sladkowski - wspomina pani Irena, jedna z uczestniczek marszu. - Dopiero w urzędzie stanu cywilnego dowiedzieliśmy się, że dziadek nie żyje. Podobno w hali wybuchła epidemia. Nie wiadomo, co się z nim stało, ale do obozu w Zgodzie już nie dotarł - opowiada.

  W hali targowej przez dwa dni więziono także matkę Pawła Nowoka z Rudy Śląskiej. - Mamę wzięli tam z moim dziewięcioletnim wówczas bratem. Chcieli się dowiedzieć, gdzie jest nasz ojciec, a on się ukrywał - mówi Paweł Nowok.

  - Ta droga nazywana była marszem śmierci - mówi Bogdan Kozubik, jeden z mieszkańców Świętochłowic. - Niewiele osób wie, że komendant obozu Salomon Morel mieszkał w willi na Dworcowej, a przy kopalni Polska był obóz dla kobiet. One gotowały tam strawę dla więźniów Zgody - dodaje.

  Marsz Pamięci od ubiegłego roku organizuje Ruch Autonomii Śląska. Pod bramą obozu zapalono znicze i złożono kwiaty. - W tym roku dołączyły do nas także inne organizacje i stowarzyszenia, w tym Związek Górnośląski i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców w Polsce - podkreśla Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. - Apelowaliśmy, by w miejscach, gdzie znajdowały się obozy albo punkty zborne, skąd wywożono ludzi w głąb Związku Radzieckiego, zapalić znicze - dodaje.

  Znicze zapaliły się m.in. w Łambinowicach, Bytomiu, Mysłowicach, Toszku, Siemianowicach, gliwickiej Żernicy, skąd deportowano 300 osób do pracy w kopalniach. Wczoraj w Łaziskach Górnych złożono też kwiaty pod tablicą na Urzędzie Miejskim, pokazano też film o deportacjach.

  - Z tego terenu wywieziono około 90 tys. ludzi, każdego można było zatrzymać i wywieźć do kopalni. Znikoma część powróciła. Powroty odbywały się nawet do 1950 roku - mówi dr Dariusz Węgrzyn z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. - Nie jest znana liczba osób, którym udało się wrócić. Wiadomo że polskie władze starały się o powrót około 25 - 30 tys. osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kutzowi

   wiebiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 27

   Powiedzcie Kutzowi, kto był komendantem tego obozu i jakiego pochodzenia, żeby niezafałszowywał faktów jak w swoich cienkich filmach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marsz śmierci do zgody

   Politolog 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 39

   To trzeba było iść a nie krytykować organizatorów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawa dla uczestników

   piechur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 44

   Taki marsz nie dla tłumoków.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tłumy, tłumy...

   Tłumok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 26

   Poza organizatorami, ze 3 osoby. Tłumy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama