Pełne noclegownie będą czynne dłużej

  Pełne noclegownie będą czynne dłużej

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza podpisała nową umowę z Caritasem Diecezji Sosnowieckiej, dzięki której noclegownia dla bezdomnych przy ul. Łącznej 31 będzie otwarta trzy godziny dłużej niż dotychczas.
  Zamiast od godziny 16 do 7, można się będzie w niej schronić do godz. 10. W placówce przygotowano dodatkowe miejsca w świetlicy i korytarzach. Noclegownie i domy dla bezdomnych w Zagłębiu pękają bowiem w szwach. Streetworkerzy i strażnicy miejscy co dzień znajdują osoby, którym potrzebna jest pomoc. Trafiają do szpitali, ogrzewalni lub noclegowni. Streetworkerzy i strażnicy codziennie znajdują osoby, którym trzeba pomóc  Wartość współpracy pomiędzy dąbrowskim samorządem a Caritas, to niespełna 400 tys. zł, z czego ok. 280 tys. przeznaczonych jest na prowadzenie Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w dzielnicy Ząbkowice, a ok. 103 tys. na działalność noclegowni.

  - Każdy, kto tu trafi, może liczyć na herbatę, chleb z masłem, a MOPS pomaga w zapewnieniu ciepłych posiłków. Na miejscu także można przyrządzać posiłki. Są też leki i opatrunki. Często zapewniamy też nowe ubranie. Mamy znacznie więcej osób niż przed rokiem w tym okresie, ale nikt nie zostanie bez pomocy - zapewnia Krzysztof Sobczyk, kierownik noclegowni przy ul. Łącznej 31.

  W dąbrowskiej noclegowni do dyspozycji potrzebujących jest 40 miejsc, w tym 28 dla mężczyzn i 12 dla kobiet. Dziś najmłodsza osoba, która znalazła tutaj swoje miejsce ma 23 lata.

  - Dobrze, że jest takie miejsce, gdzie możemy przetrwać zimę - mówi jeden z przebywających w noclegowni mężczyzn.
  Streetworkerzy w Dąbrowie dotarli do 40 miejsc, gdzie przebywają bezdomni, 30 z nich skorzystało z pomocy i wyraziło chęć dalszego kontaktu. - W grudniu ubiegłego roku powstał rejestr środowisk szczególnie zagrożonych, które monitorowane są na bieżąco rano i wieczorem. Mamy ich około dwudziestu pięciu - podkreśla Bartosz Matylewicz z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Dalsza współpraca miasta z Caritasem gwarantuje także działalność domu dla bezdomnych mężczyzn w Ząbkowicach, przy alei Zwycięstwa 6. Tam do ich dyspozycji jest 47 miejsc. Mają pokoje dwu-, trzyosobowe. Są też trzy posiłki dziennie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezdomni

   LOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

   Popieram Pana Darka w 100%- tach, miasto musi racjonalniej wydawać pieniądze na ten cel.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomoc, ale w zamian za pracę

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   Jako mieszkaniec Zagłębia pracujący i płacący podatki domagam się racjonalnego wydawania moich pieniędzy. Jeżeli już miasto dotuje ośrodek dla bezdomnych to niech osoby te - w ramach rewanżu -...rozwiń całość

   Jako mieszkaniec Zagłębia pracujący i płacący podatki domagam się racjonalnego wydawania moich pieniędzy. Jeżeli już miasto dotuje ośrodek dla bezdomnych to niech osoby te - w ramach rewanżu - wezmą się za odśnieżanie lub sprzątanie, wielu z nich to przecież młodzi, sprawni ludzie. I nie chciałbym , jak mój przedmówca , żeby sprzątali psie kupy bo od tego są właściciele czworonogów. Z przykrością muszę stwierdzić , że Dąbrowa, moje rodzinne miasto, jest jednym z najbardziej zaśmieconych miast nie tylko w Zagłębiu. Nigdy nie będę popierał darmowego utrzymywania zdrowych pasożytów. Ja pracuję od 15 roku życia, a gdzie przez lata byli ci bezdomni. Całe życie kradli, obijali się lub siedzieli w więzieniach. Znałem wielu takich: ja wychodziłem do pracy przed godziną 5 rano, a oni spali do południa, później za wyżebrane lub skradzione pieniądze wypili kolejne wino i tak przez całe życie. Teraz kiedy znaleźli się - najczęściej na własne życzenie - w trudnej sytuacji w zamian za opiekę powinni coś robić dla ludzi, którzy płacą na ich utrzymanie. Władze miasta niech nie wydają za darmo moich pieniędzy!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Noclegownie

   Latek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 8

   Na pobyt w noclegowni tez trzeba jakos zasluzyc!Ciagle dawanie tylko poglebia patologie.Mozna wprowadzic zasade, ze do noclegowni przyjmowani beda ludzie, ktorzy zarobia na pobyt czyszczac miasto...rozwiń całość

   Na pobyt w noclegowni tez trzeba jakos zasluzyc!Ciagle dawanie tylko poglebia patologie.Mozna wprowadzic zasade, ze do noclegowni przyjmowani beda ludzie, ktorzy zarobia na pobyt czyszczac miasto ze smieci- np dostarczajac 1 kg kupek po psach!Mieszkancy rejonow , gdzie miesci sie noclegownia beda bardziej zadowoleni z sasiedztwa ze wzgledu na czystosc okolicyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Noclegownia

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   To bardzo dobrze, że bezdomni mogą liczyć na taką pomoc. Duże słowa uznania.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo