Legenda reggae Jafia Namuel wystąpi w Tychach

  Legenda reggae Jafia Namuel wystąpi w Tychach

  RED

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kloster Pub w Tychach w najbliższy piątek będzie gościł grupę będącą legendą polskiego reggae Jafia Namuel.
  Jafia Namuel powstała w Pile w 1994 roku a zadebiutowała na rynku wydawniczym dwa lata później za sprawą albumu Rotts & Culture. Grupa została wtedy okrzyknięta najbardziej jamajskim zespołem w Polsce. Muzycy postawili bowiem na korzenne jamajskie reggae, przez kilka lat pracując nad oryginalnym brzmieniem a charyzmatyczny wokalista zespołu - Dawid Portasz - używał nawet w swoich tekstach jamajskiego dialektu. Wszystko to sprawiało, że ludzie, którzy słyszeli muzykę Jafii po raz pierwszy, dziwili się, że jest to zespół z Polski...

  Grupa zyskała bardzo dużą popularność dzięki utworowi Pozytywne Myślenie, który na tyle spodobał się Jurkowi Owsiakowi, że ten wybrał go na ogólnopolski hymn WOŚP. Utwór ten został wydany w 1998 roku na singlu VOO VOO i JAFIA NAMUEL Karnawał - Pozytywne Myślenie. Był to singiel promocyjny WOSP, który był emitowany wielokrotnie w większości stacji radiowych w naszym kraju. Jafia Namuel zyskała wielu miłośników także dzięki świetnym koncertom, których grała ogromną ilość. W latach 1998-2000 zespół dawał około 120 koncertów rocznie, grając zarówno w Polsce jak i za granicą: Belgia, Holandia, Niemcy, Francja.

  W 2000 roku Jafia Namuel zawiesiła swoją działalność a wokalista - Dawid Portasz wyjechał do Londynu, gdzie zajmował się działalnością studyjną. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 2006 roku.

  W styczniu 2009 roku, po 10 latach od nagrania, w końcu ukazała się niewydana wcześniej płyta In Time - reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie płyty sprawiło, że muzykę z In Time określano jako retro-reggae, czy smooth reggae. Na płycie gra również znakomity polski saksofonista - Mateusz Pospieszalski. Mimo tego, że płyta została nagrana 10 lat temu, brzmi bardzo oryginalnie a uniwersalny przekaz płyty nie stracił nic na swej aktualności.

  Na przełomie maja i czerwca 2008 Dawid Portasz dokonał rzeczy wyjątkowej. Razem z Krystianem K-Jah Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechał na Jamajkę do legendarnego studia Tuff Gong Boba Marley'a. Tam został zarejestrowany materiał polskiego projektu Rastasize. Na płycie tej zagrała ścisła światowa czołówka muzyków reggae z najlepszą reggae-ową sekcją rytmiczną świata, duetem Sly & Robbie na czele. W ten sposób Dawid Portasz stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce i to w dodatku współpracując z muzykami i producentami płyt Boba Marleya, Shagy'ego, Ziggy Marleya i wielu wielu innych światowych gwiazd muzyki reggae i nie tylko. Płyta Rastasize Day by Day ukazała się w sierpniu 2009 roku zbierając świetne recenzje krytyków i publiczności.

  Koncerty Jafii Namuel zawsze stoją na najwyższym poziomie a muzycy do każdego koncertu podchodzą z dbałością o każdy muzyczny detal. Tutaj każdy dźwięk jest przemyślany a koncert ma swoją ekspresję i energię.

  Data: 05.02.2010
  Miejsce: Tychy, Kloster Pub,
  godzina: 20:00
  wstęp: 12zł w przedsprzedaży, 15zł w dniu koncertu

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama