Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Związek Gmin i Powiatów interweniuje w sprawie podręczników dla uczniów szkół górniczych

Redakcja
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w trosce o jakość edukacji uczniów śląskich szkół górniczych - przyszłych pracowników bardzo ważnej dla województwa śląskiego branży - zwraca się do Śląskiego Kuratora Oświaty o podjęcie w rozmowach 
z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej problemu braku podręczników niezbędnych do realizacji podstawy programowej kształcenia w zawodach górniczych i deklaruje wolę współpracy w przedmiotowej sprawie.

Oto treść stanowiska:

Obecnie na rynku wydawniczym nie ma nawet jednego podręcznika 
do przedmiotów górniczych, podczas gdy programy nauczania zakładają realizację ośmiu przedmiotów zawodowych. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie podręczniki zostały wydane w latach dziewięćdziesiątych. Problem dotyczy kilkudziesięciu szkół górniczych: zasadniczych szkół zawodowych, techników, techników uzupełniających oraz szkół policealnych.

Podczas I Wojewódzkiej Konferencji Szkół Górniczych (Bieruń, 8 grudnia 2009 r.), poświęconej problemowi podręczników i materiałów dydaktycznych do nauczania przedmiotów zawodowych przedstawiciele szkół górniczych wystosowali pismo do 
p. Krystyny Szumilas, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Dyrektorzy szkół i nauczyciele zaapelowali do Ministerstwa Edukacji Narodowej o stworzenie specjalnego programu dla woj. śląskiego i innych zainteresowanych województw, dzięki któremu możliwe byłoby sfinansowanie wydania podręczników dla zawodu górnika, niszowego z perspektywy ogólnopolskiej.

Z ubolewaniem przyjmujemy odpowiedź p. Zbigniewa Włodkowskiego - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2009 r. (sygn. DKZU-MT-043-87/2009), w której - obok prezentacji stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie - nie dostrzegamy chęci wsparcia środowiska nauczycielskiego w rozwiązaniu tego realnego problemu.

W przywołanym piśmie Ministerstwa Edukacji Narodowej wskazano, że w ciągu ostatnich kilku lat znalazł się tylko jeden wydawca, który złożył wniosek do Ministerstwa 
o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika dot. przedmiotów górniczych 
(z negatywnym jednak skutkiem). Z informacji przekazanej przez Wydawnictwo Naukowe Śląsk (które w przeszłości było głównym wydawcą podręczników dla szkół górniczych) wynika wszakże, że przyczyną tej sytuacji jest skomplikowana i przewlekła procedura, wymagająca wielomiesięcznego kredytowania przez wydawnictwo przedsięwzięcia bez pewności otrzymania stosownego dofinansowania. Drugą - fundamentalną dla wydawców - przeszkodą jest stosunkowo płytki segment rynku, nie gwarantujący takiej wielkości popytu, która umożliwiałaby sprzedaż podręczników po cenach możliwych do zaakceptowania przez potencjalnych klientów i wydawnictwo. Wydanie podręczników do przedmiotów górniczych wymaga zatem dofinansowania ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera