Gliwice: Pogotowie latające w dzień

  Gliwice: Pogotowie latające w dzień

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach może latać. W ubiegłym tygodniu, podobnie jak wszystkie inne tego typu maszyny w kraju, gliwicki Mi2 od 26 do 27 stycznia miał przymusowy postój.
  Powodem były zastrzeżenia co do jakości paliwa. Dlatego też podjęto decyzję o czasowym zawieszeniu lotów, a także o sprawdzeniu paliwa w autocysternach i zbiornikach każdego śmigłowca. Ostatecznie badania przeprowadzone w dwóch niezależnych laboratoriach wykluczyły możliwość skażenia. Mimo formalnej zgody na wznowienie lotów gliwicki Mi2 wciąż jednak głównie stoi na lądowisku.

  - Od 27 stycznia, kiedy wznowiono zgodę na loty, przez cały tydzień ani raz nie brał udziału w akcji - twierdzi Justyna Wojteczek, rzeczniczka LPR-u.
  Jak przyznaje, baza w Gliwicach należy do najrzadziej wykorzystywanych spośród wszystkich 17 tego typu placówek w kraju. Dla porównania: o ile w grudniu i styczniu łącznie tutejszy śmigłowiec wykonał dziewięć lotów, to piloci z Krakowa mieli ich 25, zaś z Wrocławia 31.

  - Trzeba brać poprawkę na panujące w tym okresie kiepskie warunki atmosferyczne, ale faktem jest, że na pewno można by lepiej wykorzystać bazę w Gliwicach - przyznaje Justyna Wojteczek.

  Dlaczego centra powiadamiania ratunkowego z naszego regionu tak rzadko decydują się na wezwanie gliwickiego śmigłowca? Sami ratownicy tłumaczą, że w realiach aglomeracji w wiele miejsc można dotrzeć samochodem, bez konieczności angażowania latającej "karetki", a na dodatek brakuje profesjonalnych lądowisk.

  - Poza tym nasz śmigłowiec może latać wyłącznie za dnia, co oznacza, że w obecnej sytuacji można na niego liczyć między godzinami 8 a 15. Tymczasem większość zdarzeń drogowych dzieje się nad ranem lub w nocy - tłumaczy jeden z ratowników.

  Takich ograniczeń nie ma w Krakowie. Tam dyżur pełni nowoczesny EC 135 - to prawdziwa "latająca karetka", przystosowany do nocnych lotów, typowy śmigłowiec medyczny, a nie zaadaptowany do przewozu rannych wielozadaniowy Mi2. Obecnie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma do dyspozycji sześć maszyn typu EC 135 - poza tą w Krakowie, jedna pełni dyżur w Szczecinie, a cztery służą do celów szkoleniowych. Kolejne dwa śmigłowce niebawem mają trafić do Warszawy i Gdańska, w Gliwicach natomiast wymiana starego Mi2 na EC 135 ma nastąpić w przyszłym roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama