Kaplica z relikwiami zostanie sprzedana?

  Kaplica z relikwiami zostanie sprzedana?

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwszą w historii Polski próbę sprzedaży kościoła katolickiego zarzuca marszałkowi województwa i władzom Rybnika radny sejmiku wojewódzkiego, Czesław Sobierajski.
  Materiały podobne
  Urząd chce pozbyć się zabytkowych budowli byłego szpitala im. Juliusza Rogera w Rybniku. Na terenie kompleksu znajduje się zabytkowa kaplica, która od XIX wieku do roku 2000 służyła wiernym.

  - Choć zamknięta od kilku lat, jest tam nadal ołtarz, a w nim relikwie św. Juliusza, figury świętych, nawet stacje drogi krzyżowej. Sprzedanie tego to świętokradztwo. Nie powinniśmy do tego dopuścić, by w tym miejscu zainstalowano jakąś firmę. To miejsce dla nas, mieszkańców, ma olbrzymią wartość - zaapelował do prezydenta Rybnika, Adama Fudalego, Sobierajski.

  Pismo w tej sprawie przesłał m.in. do wiadomości marszałka województwa, Bogusława Śmigielskiego, i metropolity katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia.

  - Nie słyszałem, by gdzieś w Europie doszło do podobnej sprzedaży świątyni z relikwiami - opowiada Czesław Sobierajski.

  Zabytku pilnuje stróż Paweł Smusz, któremu wiernie towarzyszy owczarek niemiecki Cezar. Na bramie wejściowej do kaplicy nadal widnieje biała tablica z godzinami mszy świętych. Choć wnętrze wyraźnie jest nadszarpnięte zębem czasu, robi niesamowite wrażenie. Wysoki, drewniany ołtarz, chór, są nawet dwa rzędy ławek, które pokryła gruba warstwa kurzu i pajęczyn. Półmrok przebija światło, które przedostaje się przez trzy olbrzymie witraże. Wiszą obrazy przedstawiające Jezusa Chrystusa i Matkę Boską. W czterech rogach kaplicy stoją figury świętych.

  Cały kompleks niszczeje od 2000 roku, gdy szpital przeniesiono do nowego budynku. Rocznie na utrzymanie pustych obiektów marszałek wydaje 120 tysięcy złotych, a remont to koszt około 100 mln złotych. - Nie mamy na to pieniędzy. Dlatego w najbliższych dniach ogłosimy przetarg na sprzedaż terenu. Wiemy o cennych przedmiotach kultu religijnego, dlatego zwrócimy się do Kurii Metropolitalnej w Katowicach, by zabrała je z obiektu - wyjaśnia Witold Trólka z wydziału prasowego urzędu marszałkowskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama