Pacjent otrzymał tytanowe żebra

  Pacjent otrzymał tytanowe żebra

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do pierwszej w Polsce operacji zespolenia trzech złamanych żeber doszło w sobotę w Szpitalu Wojewódzkim św. Barbary w Sosnowcu.
  Nowatorski zabieg przeprowadził dr Krzysztof Bruliński ordynator torakochirurgii ze Szpitala Chorób Płuc w Bystrej Śląskiej. Pacjentem był młody mężczyzna - ofiara wypadku samochodowego.
  Operacja trwała 4 godziny i wymagała od chirurgów wyjątkowej precyzji oraz cierpliwości.
  Wielokrotnie złamane kawałki żeber trzeba było umieścić, niczym puzzle, na tytanowej listwie, a następnie przykręcić do niej śrubami. By je dokładnie dopasować trzeba było użyć kleszczy.

  - To benedyktyńska praca, ale dzięki nie udało się uzyskać stabilność klatki piersiowej, co umożliwi lepsze oddychanie. Żebra stanowią rusztowanie i osłaniają płuca - przypomina dr Tadeusz Bold, ordynator pulmonologii w sosnowieckim szpitalu.

  Teraz trzeba czekać kilka tygodni, aż części żeber zrosną się ze sobą w jeden kawałek i w pełni odzyskają funkcje sprzed wypadku. Pacjent miał w sumie złamanych aż osiem żeber.
  Sosnowiecka operacja jest przełomowa, bo do tej pory udało się połączyć w czasie zabiegu tylko jedno żebro. Teraz dzięki tytanowym listwom i śrubom aż trzy. Operację dodatkowo komplikował fakt, że fragmenty oderwanych od kręgosłupa żeber przebiły płuca. Trzeba było je natychmiast wydostać.
  Ogromną zaletą nowatorskiej operacji jest fakt, że dzięki zabiegowi pacjent nie będzie musiał oddychać za pomocą respiratora. Umożliwi to szybszy powrót do zdrowia.

  - Wiemy tyle, że jechał jako pasażer - dodaje dr Bold.
  24-letniego mężczyznę czeka teraz długie leczenie. Cały czas przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej w sosnowieckim szpitalu.

  - Tak ciężkie urazy były m.in. spowodowane faktem, że mężczyzna ten w czasie jazdy nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa - mówi nam Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy szpitala.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama