Sosnowiec: Człowiek z tytanową klatką

  Sosnowiec: Człowiek z tytanową klatką

  RP

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W szpitalu św. Barbary w Sosnowcu lekarze dokonali pionierskiego zabiegu stabilizacji połamanych żeber tytanowymi listwami.
  24-letni mężczyzna ze zmiażdżoną w wypadku klatką piersiową ma szanse na uniknięcie inwalidztwa i szybszy powrót do zdrowia. W sobotę w szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu lekarze za pomocą tytanowych listew ustabilizowali trzy żebra 24. letniego pacjenta. Trafił on do szpitala ze zmiażdżona klatką piersiową.

  Podczas zabiegu lekarze za pomocą nowego w Polce systemu listew tytanowych usztywnili żebra i połączyli połamane kości, aby ustabilizować klatkę piersiową. Do usztywnienia klatki piersiowej wystarczyło ustabilizować trzy żebra.

  Dzięki temu zabiegowi poszkodowany ma znaczne szanse na powrót inwalidztwa i szybszy powrót do zdrowia. W takich trudnych przypadkach zabieg wykonany tradycyjnymi metodami nie gwarantuje przywrócenia pełnej wydolności oddechowej i skazuje na bycie inwalidą do końca życia.

  Stabilizacja połamanych żeber była drugą tego typu operacja w Polsce, ale po raz pierwszy jednorazowo połączono więcej niż jedno żebro. Obu zabiegów dokonał dr Krzysztof Bruliński - ordynator Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej w Specjalistycznym Zespole Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej.

  Szpital św. Barbary oraz Zespół Chorób Płuc w Bystrej są zakładami opieki zdrowotnej zarządzanymi przez Samorząd Województwa Śląskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama