Częstochowa: Będzie więcej kamer na ulicach

  Częstochowa: Będzie więcej kamer na ulicach

  Rafał Kuś

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do systemu miejskiego monitoringu podłączonych zostanie do połowy 2012 roku 48 kamer. Zostaną zainstalowane także poza centrum miasta, m.in. na Ostatnim Groszu.
  - Mieszkam tutaj od kilkudziesięciu lat i wciąż nie czuję się bezpiecznie. Kamery przepłoszą bandziorów, złodziejaszków i chuliganów - mówi Stanisław Rozpondek, mieszkaniec Ostatniego Grosza.

  Kamery zostaną zainstalowane również w Śródmieściu, w parkach podjasnogórskich, na starówce i starym Rakowie. Inwestycji ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, w lipcu.

  - W tym roku planujemy zainstalowanie pięciu kamer. Są już postawione słupy na których będą zamontowane, jest zasilanie - mówi Stanisław Cichoń z Biura Informatyki UM.
  Koszt instalacji kamer wyniesie ok. 3,8 mln zł, z czego 85 proc. wyłożyć ma Unia Europejska z programu rewitalizacji miast.

  - Czekamy na rozpisanie konkursu. Przetarg ogłosimy w lipcu - mówi prezydent Piotr Kurpios.
  System działa od kwietnia zeszłego roku. W tym czasie miasto obserwowało najpierw 16, a od października 18 kamer, które zarejestrowały blisko 3,5 tys. zdarzeń. W 169 przypadkach strażnicy miejscy i policjanci wykorzystali obraz z kamer jako materiał dowodowy w oskarżeniach o popełnienie przestępstwa.
  Kolejne kamery, to także etaty dla ok. 30 osób, zatrudnionych w centrum monitoringu.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo