Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku wiedzą co zrobić, żeby powstrzymać powódź

Jacek Bombor
Wędkarze przyznają, że często widują ludzi, którzy wchodzą na lód stawu Orzepowice
Wędkarze przyznają, że często widują ludzi, którzy wchodzą na lód stawu Orzepowice Fot. Agnieszka Materna
Elektrownia Rybnik zamierza obniżyć poziom wody w zbiorniku głównym Zalewu Rybnickiego o ok. 20-30 cm. Synoptycy podają bowiem alarmujące dane pogodowe i istnieje zagrożenie roztopami.

Sęk w tym, że ta sytuacja spowoduje automatyczne obniżenie lustra wody w zbiorniku bocznym Orzepowice, który jest zamarznięty. W efekcie jego pokrywa lodowa "zawiśnie w powietrzu" i może stwarzać poważne zagrożenie spowodowane obniżeniem jej stabilności i wytrzymałości.

- Niestety, mimo zakazu, po lodzie chodzą ludzie, dzieci ślizgają się, a przedwczoraj ścigali się motocykliści - mówi Michał Jończyk, kierownik wydziału Gospodarki Wodnej Elektrowni "Rybnik" SA.
Mieszkańcy domów przy ul. Rudzkiej, przy której mieści się akwen przyznają, że czasem widują tam ludzi, którzy przechodzą przez lód. Potwierdzają to także wędkarze, którzy łowią na sąsiednim Gzelu i Pniowcu.

- Na Orzepowicach widzieliśmy mężczyznę na motocyklu żużlowym. Ludziom brakuje wyobraźni - wyjaśnia Jerzy Honysz, szef Polskiego Związku Wędkarskiego w Rybniku.
W elektrowni przyznają, że trudno będzie upilnować ludzi, którzy łamią przepisy. I właśnie ze względu na zagrożenie trzeba się zastanowić, jak obniżyć poziom wody, by nie doszło do tragedii.
- Wzdłuż linii brzegowej zbiornika postawimy tabliczki z zakazem wchodzenia na lód. Apelujemy do mieszkańców, żeby pod żadnym pozorem nie wchodzili na zamarznięty akwen - wyjaśnia Sylwester Żyła, dyrektor techniczny Elektrowni.
Patrząc na prognozy pogody, władze zakładu będą musiały już w najbliższym czasie podjąć decyzję w sprawie obniżenia poziomu lustra wody. Najgorszy będzie scenariusz, gdy nagle pojawi się dodatnia temperatura, wtedy topniejący śnieg zalegający w zlewni rzeki Rudy i Nacyny spowoduje gwałtowny przyrost dopływu wód do zbiornika głównego. Aby uniknąć podtopień terenów położonych poniżej zbiornika - w tym miejscowości Rudy Raciborskie i Kuźnia Raciborska - wskazane będzie obniżenie piętrzenia wody w zbiorniku powodujące zwiększenie niewielkiej rezerwy powodziowej wynoszącej 1,3 mln metrów sześciennych. Działania takie Elektrownia będzie konsultowała z odpowiednimi centrami zarządzania kryzysowego oraz sztabami przeciwpowodziowymi.

- Obniżenie poziomu o jeden centymetr oznacza spuszczenie 45 tysięcy kubików wody - podają szefowie zakładu. Obecnie zamarznięte są trzy zbiorniki elektrowni: Gzel, Pniowiec i Orzepowice. W dwóch pierwszych można jednak indywidualnie obniżać poziom wody, więc tam problem nie istnieje. Lód nikomu nie zagraża też na akwenie głównym, bo zbiornik jest jednym z nielicznych w Polsce, który nie zamarza przez cały rok. A to wszystko dzięki zrzutom ciepłej wody z elektrowni. Kiedy zatem nastąpi obniżenie lustra wody?

- Na razie na bieżąco monitorujemy pogodę i temperaturę, jesteśmy w kontakcie z wydziałem zarządzania kryzysowego. Gdy tylko pojawi się zagrożenie roztopami, będziemy musieli zareagować - dodaje Sylwester Żyła.

Rybnickie morze w cieniu kominów

Rybnicki zalew, nazywany jest przez mieszkańców "morzem", bo w niektórych miejscach trudno dostrzec drugi brzeg. Ten sztuczny akwen, stworzony na potrzeby Elektrowni Rybnik, ma objętość 22 mln metrów sześciennych. Powstał na terenie Rybnickiej Kuźni, Stodół, Orzepowic i Chwałęcic. Do jeziora wpływają rzeki Ruda i Nacyna. W cieniu najwyższego w Polsce komina (314 m) można wędkować i uprawiać sporty wodne. Zalew rybnicki dzięki ciepłej wodzie i niskim brzegom, jest wymarzonym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Sezon trwa od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Zbiornik główny wraz z Orzepowicami oraz Grabownią zajmują łącznie ok. 455 hektarów. Z zalewem sąsiadują dwa większe akweny - Pniowiec i Gzel. Są otoczone lasami i łąkami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!