W Rybniku wiedzą co zrobić, żeby powstrzymać powódź

  W Rybniku wiedzą co zrobić, żeby powstrzymać powódź

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Elektrownia Rybnik zamierza obniżyć poziom wody w zbiorniku głównym Zalewu Rybnickiego o ok. 20-30 cm. Synoptycy podają bowiem alarmujące dane pogodowe i istnieje zagrożenie roztopami.
  Sęk w tym, że ta sytuacja spowoduje automatyczne obniżenie lustra wody w zbiorniku bocznym Orzepowice, który jest zamarznięty. W efekcie jego pokrywa lodowa "zawiśnie w powietrzu" i może stwarzać poważne zagrożenie spowodowane obniżeniem jej stabilności i wytrzymałości.

  - Niestety, mimo zakazu, po lodzie chodzą ludzie, dzieci ślizgają się, a przedwczoraj ścigali się motocykliści - mówi Michał Jończyk, kierownik wydziału Gospodarki Wodnej Elektrowni "Rybnik" SA.
  Mieszkańcy domów przy ul. Rudzkiej, przy której mieści się akwen przyznają, że czasem widują tam ludzi, którzy przechodzą przez lód. Potwierdzają to także wędkarze, którzy łowią na sąsiednim Gzelu i Pniowcu.

  - Na Orzepowicach widzieliśmy mężczyznę na motocyklu żużlowym. Ludziom brakuje wyobraźni - wyjaśnia Jerzy Honysz, szef Polskiego Związku Wędkarskiego w Rybniku.
  W elektrowni przyznają, że trudno będzie upilnować ludzi, którzy łamią przepisy. I właśnie ze względu na zagrożenie trzeba się zastanowić, jak obniżyć poziom wody, by nie doszło do tragedii.
  - Wzdłuż linii brzegowej zbiornika postawimy tabliczki z zakazem wchodzenia na lód. Apelujemy do mieszkańców, żeby pod żadnym pozorem nie wchodzili na zamarznięty akwen - wyjaśnia Sylwester Żyła, dyrektor techniczny Elektrowni.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama