Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antydepresyjny tramwaj na trasie Katowice - Bytom

Michał Wroński
Studentki PWST we Wrocławiu odgrywały w tramwaju monodramy
Studentki PWST we Wrocławiu odgrywały w tramwaju monodramy Fot. Arkadiusz Gola
Jesteś zmęczony? Kiepsko sypiasz? Odczuwasz przygnębienie i lęk? Jeśli taki stan trwa dłużej niż dwa tygodnie, możesz mieć depresję.

Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mogli dowiedzieć się pasażerowie Antydepresyjnego Tramwaju Edukacyjnego, który w poniedziałek kursował między Katowicami a Bytomiem.

Na 23 lutego zaplanowano czat z lekarzem, czynny jest już telefon zaufania

- To choroba XXI wieku. Może dotknąć każdego z nas. Dlatego nie powinniśmy się bać o niej mówić - przekonywał Sambor Czarnota, pochodzący z Częstochowy aktor teatralny i filmowy, a zarazem ambasador ogólnopolskiej kampanii Forum Przeciw Depresji, którą wspólnie zorganizowała firma Servier Polska i Fundacja Itaka. Katowice były drugim przystankiem na trasie kampanii - tydzień temu tramwaj kursował na ulicach Gdańska, a niebawem podobne happeningi odbędą się w Krakowie i Warszawie.

Podczas przejazdu wolontariusze rozdawali podróżnym kupony, uprawniające do skorzystania z bezpłatnych konsultacji u wybranych psychiatrów, zaś studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu odgrywały monodramy związane z tematyką depresji. Podróżni z zaskoczeniem spoglądali na zachęcające przez megafon do podróży dziewczyny, lecz informacja, że tramwaj "standardowo" zatrzymuje się na wszystkich przystankach, a przejazd jest bezpłatny, zazwyczaj przekonywała do skorzystania z zaproszenia. - Dawno nie jechałam tramwajem, więc nie wiem, czy takie akcje są na porządku dziennym. Na pewno się jednak przydają. Mało kto jest całkiem zdrowy, ale niewielu wie o swoich schorzeniach - stwierdziła jedna z pasażerek, które weszły do tramwaju na katowickim rynku. Jej opinię potwierdzają lekarze. Jak szacują, choć 16 procent z nas cierpi na depresję, to tylko co drugi z tego grona podejmuje leczenie.
- Ludzie nie zdają sobie sprawy z choroby, a przecież jej skutki przenoszą się na życie rodzinne i pracę - podkreślała prof. dr hab. Irena Krupka-Matuszczyk z Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Najbardziej narażone na depresję są nastolatki, 30-i 40- latkowie oraz osoby po sześćdziesiątce. Tu chorobę mogą generować zażywane leki, brak aktywności i osamotnienie. - Stąd ważne jest, aby nie zamykać się w sobie, nie ograniczać kontaktów towarzyskich. Świetnym sposobem na to jest choćby uczestnictwo w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku - mówi prof. Krupka- Matuszczyk.

Antydepresyjny tramwaj jeździł będzie po aglomeracji do 8 marca. Przejazd nie będzie już bezpłatny, w środku nie spotkamy też wolontariuszek. Z naklejonych plakatów dowiemy się jednak, jak rozpoznać depresję i gdzie szukać pomocy. Zwieńczeniem przedsięwzięcia będzie internetowy czat z lekarzem psychiatrą 23 lutego (w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją) między godziną 12 a 16 na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl. W tym dniu od godz. 12 do 22 czynny będzie również Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka - pod numerem 022 654-40-41 dyżurować będą lekarze. Telefon działa również w poniedziałki i czwartki od godz. 17 do 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!