Niegrzecznych dzieci przybywa

  Niegrzecznych dzieci przybywa

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wzrasta liczba dzieci z nadpobudliwością psychoruchową. Jak wynika z najnowszych badań, nawet 5 proc. dzieci cierpi na ADHD.
  Od początku tego roku szkolnego tylko z Katowic do Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zgłosiło się 1500 uczniów z rozmaitymi problemami w uczeniu się - połowa wykazuje pełne lub częściowe cechy wchodzące w skład zespołu ADHD. 4-8 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-9 lat) cierpi na ADHD

  - Podobne tendencje widać na całym na świecie. Jest to więc zjawisko globalne - mówi prof. Andrzej Rajewski z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która przeprowadziła ostatnie badania.

  - Przybywa dzieci, które potrzebują pomocy, trudno jednak powiedzieć, czy ten nagły wzrost przypadków wynika wyłącznie z większej niż dotąd rozpoznawalności, która po 2000 roku rzeczywiście się zmieniła, czy też ze wzrostu liczby osób z tego typu dolegliwościami - mówi Joanna Białostocka-Hilman, psycholog z poradni w Katowicach.

  ADHD wzbudza wiele wątpliwości - ta terminologia bywa też często nadużywana przez rodziców. Często nauczyciele i dyrektorzy mają wątpliwości, co do jakości metod, bo dzieci z orzeczeniami jest coraz więcej, z drugiej strony problemów wychowawczych też przybywa. Dotyczą one w równym stopniu gimnazjów jak i szkół podstawowych.

  - Rocznie mamy ok. 7 dzieci ze stwierdzonym ADHD. Byłoby więcej, bo mamy podejrzenia co do innych dzieci, ale decyzja o wizycie w poradni należy do rodziców. Zwykle jest tak, że po naszej interwencji do specjalisty wybiera się 2 z 5 rodziców, z którymi udaje nam się o tym porozmawiać - mówi Krzysztof Juranek, dyrektor SP nr 1 w Tychach.

  - Od osób starszych słyszę często, że za ich czasów tego nie było, a teraz powymyślano różne udogodnienia, żeby usprawiedliwić nieudolność rodziców. Nie zgadzam się z tym, ponieważ każdy z nas potrafi odróżnić chorobę od złego wychowania. Dziecko z ADHD ma wyraźnie problemy z koncentracją, nie potrafi usiedzieć w miejscu - dodaje Ryszard Kras, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Rybniku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama