Broń w każdym domu?

  Broń w każdym domu?

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Każda pełnoletnia, niekarana osoba, która przejdzie badania psychologiczne może mieć broń - takiej regulacji prawnej domaga się Fundacja Rozwoju Strzelectwa w Polsce.
  Ten pomysł jest jednym z kilku, nad którymi obecnie pracuje sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Zasady dostępu do broni przynajmniej częściowo muszą się zmienić do końca lipca. Wymaga tego od nas Unia Europejska. W naszym regionie od lat wzrasta jedynie zainteresowanie bronią myśliwską


  Tymczasem w województwie śląskim zainteresowanie bronią od kilku lat maleje. Dotyczy to zwłaszcza broni palnej ostrej i gazowej przeznaczonej do ochrony osobistej.

  - Na koniec 2009 roku w województwie na broń bojową do ochrony osobistej pozwolenia miało około 1170 osób. W ubiegłym roku uzyskało je dziesięć osób, a trzynastu odmówiliśmy. Cofnęliśmy też 74 zezwolenia - wylicza kom. Krzysztof Zborowski, ekspert zespołu pozwoleń na broń w wydziale postępowań administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  Podobne trendy były w przypadku broni gazowej. Na koniec ubiegłego roku zezwolenia na nią miało ponad 18 tys. mieszkańców regionu. Przez cały 2009 rok o zezwolenie wystąpiła tylko jedna osoba. W tym czasie cofnięto prawie 1700 pozwoleń. Dlaczego tak się dzieje?

  - Coraz więcej osób rezygnuje z broni gazowej. Jej wartość rynkowa jest po prostu nieznaczna. Oddają ją nam w depozyt do bezpłatnego zniszczenia - mówi kom. Krzysztof Zborowski.
  Dodaje, że głównym tego powodem są pieniądze.
  - W przypadku pozwolenia na broń do ochrony osobistej trzeba co pięć lat robić badania lekarsko-psychologiczne i przed- stawiać stosowne orzeczenia policji. Ich koszt wynosi od 500 do 700 złotych. Wielu osób po prostu na to nie stać. Wolą zrezygnować z broni, niż wydawać takie pieniądze - podkreśla komisarz Zborowski.

  Od kilku lat w województwie śląskim wzrasta jedynie zainteresowanie bronią myśliwską. Zezwolenia na nią ma niemal 7500 osób. W ubiegłym roku otrzymało je 341 osób, jednak 19 odmówiono, a 93 pozwolenia cofnięto.
  Najczęściej o zezwolenia w ostatnich latach występowali, oprócz miłośników łowiectwa, pracownicy służb mundurowych i biznesmeni.

  Spadek zainteresowania bronią to nie tylko specyfika naszego regionu. Taki trend trwa od 1998 roku w całym kraju. Dziesięć lat temu legalnie broń posiadało 550 tysięcy osób, natomiast pod koniec 2008 roku już tylko 305 tysięcy.
  A jak wygląda nielegalny rynek broni? Oszacować go jest niezmiernie trudno. Pewne jest tylko jedno - groźni bandyci broni mają pod dostatkiem. Większość najpoważniejszych przestępstw dokonywanych jest przy użyciu broni palnej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OCZYSZCZENIE POLSKI

   KOLT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   SUPER NAPEWNO ZMNIEJSZYLABY SIE BANDA NIEROBOW BJUROKRATYCZNYCH I ZLODZIEJSKICH POLITYKOW-ODSTRZAL KONIECZNY DLA OCZYSZCZENJA POLSKI Z GNID

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BROŃ DLA mas

   HERN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Broń powinna być tania i dostępna bez zazwoleń np: w hipermarketach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bron w kazdym domu

   jm55 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Spadek ilosci wydawanych zezwolen na bron spowodowany jest twarda i niezgodna z prawem polityka policji.Policja nie przestrzega ustaw sejmowych i ministerialnych dzialajac wedlug zasady-my mu...rozwiń całość

   Spadek ilosci wydawanych zezwolen na bron spowodowany jest twarda i niezgodna z prawem polityka policji.Policja nie przestrzega ustaw sejmowych i ministerialnych dzialajac wedlug zasady-my mu odmawiamy,a jak ci sie nie podoba,to sie sadz.Ze wzgledu na koszty i dluga procedure wielu ubiegajacych sie o zezwolenia nie idzie na droge sadowa .Jak widac-takie bezprawne dzialanie WAP jest skuteczne.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama