Mandat za palenie śmieci w piecu

  Mandat za palenie śmieci w piecu

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Palisz w piecu śmieci? Do twojego domu wejdzie straż miejska i wlepi ci 500 zł mandatu. Jeśli masz stary piec czy kotłownię, będziesz musiał wymienić je na nowe.
  Finansowo wesprze cię w tym gmina. To najważniejsze zmiany w prawie, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o ochronie środowiska. Prace nad nią już się kończą. Nowe regulacje są szczególnie ważne dla mieszkańców naszego regionu, bo powietrze w woj. śląskim należy do najbardziej zanieczyszczonych w kraju. 500 zł mandatu może wlepić straż miejska za spalanie w piecu śmieci

  - Powodem jest niska emisja.
  W siedmiu z dziesięciu stref, na jakie podzielone zostało województwo, notorycznie przekroczone jest dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego - podkreśla Andrzej Szczygieł, szef wydziału monitoringu środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

  W ostatnich dniach stycznia najlepiej było nie wychodzić z domu i nie otwierać okien. Normy zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu były przekraczane nawet 7-8 krotnie! Najgorzej było w Żywcu, Wodzisławiu Śląskim i Bielsku-Białej. Niewiele lepiej w Zabrzu, Chorzowie, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Nie było wiatru. Temperatura spadła kilkanaście stopni poniżej zera. Piece, kotłownie pracowały pełną parą.

  - Poza sezonem grzewczym problem pyłu jest marginalny. Pozostałe jego źródła, czyli środki transportu i przemysł nie powodują przekroczenia norm - wyjaśnia Andrzej Szczygieł.
  Pył w powietrzu zagraża układowi oddechowemu, nasila alergie i choroby oczu. Nowelizację prawa ochrony środowiska wymusza unijna dyrektywa Czyste Powietrze dla Europy. W Polsce rozbudowana będzie sieć pomiarowa sprawdzająca stężenie najdrobniejszych frakcji pyłów. Sejmiki wojewódzkie będą mogły uchwalać plany działań w razie przekroczenia stężeń. Znowelizowane zostanie też dziesięć innych ustaw. M.in. o porządku i czystości w gminach. Nowe przepisy mają umożliwić wejście straży miejskiej na prywatne posesje i kontrolę indywidualnych pieców i kotłowni. Czasem, by ograniczyć zanieczyszczenia, konieczna może okazać się wymiana pieca na mniej zatruwający środowisko.

  Obecnie strażnicy mogą wejść na posesję jedynie za zgodą jej właściciela. Jeśli ten się nie zgadza, funkcjonariusze mogą poprosić o pomoc kolegów z policji. Niebawem nie będą tego musieli robić, bo sami zyskają takie uprawnienia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Straż Miejska

   Igor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 74

   A kto im da nakaz na rewizję mieszkania ? Oni nie mają takiego prawa żeby zaglądać gdziekolwiek w czyimś mieszkaniu bez takowego nakazu .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palenie śmieci

   Hern (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 205 / 177

   Może nie chodzi tutaj o oszczędność ale o brak pieniędzy na coraz droższy opał


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1

   10 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 157 / 110

   może tutaj chodzi o życiową niezaradność ludzi którzy nie maja na węgiel

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda że w Żorach nie ma straży miejskiej.

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 104

   Przydałaby się. Szczególnie w rejonie ul Boryńskiej i Starego Miasta. Większość mieszkańców mieszka w blokach, płaci za centralne a musi wąchać smród z kminów tych, co oszczędzają i spalają...rozwiń całość

   Przydałaby się. Szczególnie w rejonie ul Boryńskiej i Starego Miasta. Większość mieszkańców mieszka w blokach, płaci za centralne a musi wąchać smród z kminów tych, co oszczędzają i spalają najgorsze śmieci.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama