Jaworzno: Sadowa Góra nie tylko dla geologów

  Jaworzno: Sadowa Góra nie tylko dla geologów

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kamieniołom w Sadowej Górze ma się stać w ciągu najbliższych lat centrum edukacyjnym, w którym mieszkańcy regionu dowiedzą się wszystkiego o budowie geologicznej naszej planety.
  Powstanie tam muzeum i miejsce, gdzie będą się mogły odbywać pokazy edukacyjne dla miłośników geologii. Będą ścieżki dydaktyczne, a cenny geologicznie kamieniołom zostanie objęty ochroną. Odwiedzający to miejsce ludzie, dzięki komputerowym symulacjom i ruchomym modelom gadów, zamieszkujących te tereny miliony lat temu, będą poznawać historię tego miejsca.

  Jego walory zostały docenione przez władze Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, poprzez propozycję włączenia go do regionalnego programu badań fauny triasowych kręgowców. Cały projekt, który wczoraj podczas specjalnej konferencji zademonstrowało miasto nosi nazwę GEOsfera.

  - Na terenie Sadowej Góry znajdują się cenne struktury skalne i skamieniałości organizmów, które żyły tu 220 mln lat temu. Nie chcemy odgradzać tego terenu drutem kolczastym tylko po to, by uchronić go przed ludźmi. Ale nie możemy też dopuścić do tego, aby stary kamieniołom był miejscem składowania odpadów i placem dla przejażdżek quadami. Zamierzamy zagospodarować go tak, aby nie tylko nadawał się do celów badawczych, ale był też miejscem wyróżniającym miasto i użytecznym dla mieszkańców Jaworzna i okolic - mówi Agnieszka Bartyzel, powiatowy geolog.

  Geolodzy zakładają budowę obiektu edukacyjno-muzealnego o powierzchni około 1200 m2. Budowa GEOsfery ma ruszyć już w przyszłym roku. Miasto planuje pozyskać na nią pieniądze m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama