Ważne
  Bielskie pielęgniarki rozpoczynają głodówkę

  Bielskie pielęgniarki rozpoczynają głodówkę

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pielęgniarki w bielskim Szpitalu Wojewódzkim pod Szyndzielnią postanowiły w środę, że rozpoczną strajk głodowy. To efekt fiaska kolejnych rozmów z dyrekcją.
  - Nie wiemy jeszcze, ile kobiet i kiedy rozpocznie głodówkę. Mamy już pierwsze deklaracje, ostateczna decyzja wymaga jednak choćby konsultacji z rodzinami - powiedziała nam w środę tuż po zakończeniu rozmów, Zofia Lubecka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu.

  Również w środę dyrektor bielskiego Szpitala Wojewódzkiego, Ryszard Batycki, złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu, że strajk jest prowadzony nielegalnie.
  Jednym z powodów jest fakt, że strajkujące nie przedstawiły mu wcześniej postulatów. Pielęgniarki zwracają uwagę, że są to postulaty, które przedstawiły już w 2007 roku i które do tej pory nie zostały spełnione.

  Przypomnijmy, że strajk prowadzony jest w pięciu szpitalach: wojewódzkim i ogólnym w Bielsku-Białej, Żywcu, Bystrej oraz w Międzybrodziu Bialskim. W poniedziałek pielęgniarki pracowały w koszulkach z napisem "Protest". Gdy rozmowy prowadzone z udziałem wicewojewody śląskiego Adama Matusiewicza nie przyniosły skutku, o godz. 19.00 odeszły od łóżek pacjentów. Pracują tylko tam, gdzie zagrożone jest życie, w innych oddziałach prowadzą dyżury, zazwyczaj jednoosobowe.

  We wtorek do szpitala w Bystrej przyjechali górnicy z WZZ Sierpień 80, by pokazać, że solidaryzują się ze strajkującymi pielęgniarkami. Kilkunastoosobowa delegacja składała się ze związkowców oraz górników ze śląskich kopalń.

  Strajku nie popiera beskidzka Solidarność. Jej przedstawiciel, Piotr Gołąb, uważa, że w stosunku do pacjentów jest niemoralny. Protestujących pielęgniarek nie wspiera także Solidarność działająca w Szpitalu Wojewódzkim. Należy do niej 225 osób, w tym jedna pielęgniarka i lekarz. Reszta to tzw. personel pomocniczy, którego zarobki oscylują bliżej 1 niż 2 tys. zł.

  - Podwyżki płac powinny być, bo są ogromne dysproporcje. Ludzie żyją na granicy nędzy. Ale to nie jest dobry moment na strajk. Szpital walczy o przetrwanie - mówi Ewa Żak, szefowa Solidarności.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O siostrach, strajku, głodzie i etosie zawodu

   szerszeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Sprawa pierwsza - Każdy dzień strajku przynosi szpitalowi około 200 tyś. zł strat x ilość dni strajku łatwo można sobie wyliczyć kwotę. To wszystko w imię partykularnych interesów wąskiego grona...rozwiń całość

   Sprawa pierwsza - Każdy dzień strajku przynosi szpitalowi około 200 tyś. zł strat x ilość dni strajku łatwo można sobie wyliczyć kwotę. To wszystko w imię partykularnych interesów wąskiego grona przywódczyń strajku.
   Sprawa druga - istnieje podejrzenie, że strajk został wywołany po to, aby ktoś z jego kierownictwa mógł kandydować w wyborach samorządowych. Ewentualny wygrany strajk daje spore szanse na mandat.
   Sprawa trzecia - szefowa strajku zasiada w Radzie Społecznej Szpitala Wojewódzkiego. Rada Społeczna pełni tę samą rolę co Rada Nadzorcza w spółkach. Jak osoba wywołująca straty dla firmy, którą nadzoruje może w przyszłości dalej pełnić taką funkcję? Swoistego rodzaju podwójna moralność.
   Sprawa czwarta - zawód pielęgniarki jest zawodem zaufania społecznego. To zaufanie w chwili obecnej legło w gruzach i strajkujące będą potrzebowały dużo czasu aby je odbudować jeśli w ogóle jest to możliwe.
   Sprawa piąta i ostatnia - strajk głodowy jest formą szantażu i aktem terroryzmu. Z zasady, z szantarzystami i terrorystami się nie rozmawia. Istnieje również uzasadnione podejrzenie, że strajk głodowy służy uzyskaniu środków finansowych za okres strajku (L4 z powodu osłabienia głodówką) w sytuacji gdy wiadomo iż strajkujące za czas odmowy świadczenia pracy (strajk) wynagrodzenia nie otrzymają.
   Głód, często codziennie, cierpią ci pracownicy służby zdrowia, którzy zarabiają netto poniżej tysiąca zł. a mają rodziny na utrzymaniu.
   Pielęgniarki pracują ciężko. Ciężko pracują inne grupy zawodowe w służbie zdrowia i to jest fakt bezsporny. Problem leży jednak w innym miejscu niż gabinet dyrektora tej czy innej placówki. W służbie zdrowia zawiodło państwo, które nie potrafi lub nie chce od wielu lat rozwiązać problemu w sposób społecznie akceptowalny. Siostry zdają się zapominać, że ich rzeczywistym pracodawcą nie jest dyrektor czy NFZ. Ich pracodawcą jesteśmy my wszyscy - podatnicy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuś tu odbiło !!

   mstaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Moża Pani wskaze "dobry moment na strajk". Dla niektórych ludzi celem pracy nie jest zarabianie pieniędzy lecz misja ratowania szpitala. Szanowna Pani, od tego sa ci, którzy pchaja się na stolki...rozwiń całość

   Moża Pani wskaze "dobry moment na strajk". Dla niektórych ludzi celem pracy nie jest zarabianie pieniędzy lecz misja ratowania szpitala. Szanowna Pani, od tego sa ci, którzy pchaja się na stolki dyrektorskie, urzędnicze i polityczne. Niech ich Pani nie wyręcza. Niestety żyjemy w kraju absurdów. Szpital.który się nie zadłuża (bo np.chce splacać swoje zobowiązania) udowadnia NFZ-towi, że to co dostał na dany rok to mu starcza, a więc ucina sobie argumenty w negocjacjach kontrktu na rok nastepny. Bo niby czemu NFZ ma dać więcej kasy skoro szpitalowi starcza to co do tej pory otrzymał. No i tak to się kręci. Choćby personeel robił za darma, to pacjenci nie odczują poprawy, gdyż NFZ nie da kasy, a politycy nie będą widzieć potrzeby reformowania sytemu finansowania usług zdrowotnych. BRAWO DZIEWCZYNY !!! Nie odpuszczajcie!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama