W Rybniku studenci sami wywalczyli domowe obiadki

  W Rybniku studenci sami wywalczyli domowe obiadki

  Paweł Barchański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Studenci postawili na swoim i wygrali! Po ich proteście Uniwersytet Śląski w Katowicach nie będzie zmieniał dzierżawcy stołówki w ośrodku dydaktycznym w Rybniku.
  Przypomnijmy: żacy zebrali ponad 500 podpisów w obronie "domowych obiadów za 7 złotych". O sprawie pisaliśmy w tekście "Bunt studentów: walczą o taniego schabowego" ("DZ" z 15 stycznia 2010 r.). Władze uniwersytetu postanowiły poszukać firmy, która byłaby w stanie przejąć stołówki we wszystkich swoich ośrodkach zamiejscowych i na macierzystej uczelni. Stało się to po tym, jak splajtowały dwie stołówki w Katowicach i jedna w Chorzowie. Na dodatek, w ramach ujednolicenia systemu żywienia, na bruk mieli pójść także pozostali najemcy stołówek, którym wypowiedziano umowy.

  W takiej sytuacji znalazł się także prowadzący działalność Marian Marchlik z Rybnika. I tylko na rybnickim kampusie studenci powiedzieli stanowcze "nie". Powód?
  - Tylko tu można zjeść smaczne posiłki za kilka złotych, a dla studentów to ważne - argumentowali młodzi ludzie. Pod sprzeciwem do władz uczelni podpisali się nie tylko żacy z UŚ, ale także z Politechniki Śląskiej i Akademii Ekonomicznej.

  - Postanowiliśmy pójść młodym ludziom na rękę i nie będziemy zmieniać najemcy - potwierdza Magdalena Ochwat, rzeczniczka prasowa UŚ.
  Tomasz Cieślar, którego podpis znalazł się pod petycją samorządu studenckiego wśród 500 innych, uważa że to bardzo dobra decyzja. - Cieszę się, bo nie tylko będziemy mogli smaczniej i taniej zjeść niż koledzy w Katowicach, ale też z tego, że uczelnia liczy się z naszym głosem.

  Obecnie UŚ dąży do jak najszybszego otwarcia stołówki na Wydziale Filologicznym przy placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, natomiast wdrożenie systemu, w którym większość stołówek będzie obsługiwała jedna firma, przewidziane jest najpóźniej z początkiem 2011 roku.
  - Do konkursu przystąpiły dwie firmy. W tym tygodniu rozpoczną się negocjacje, w których ustalimy warunki umowy - informuje Ochwat.

  Zapewnia, że od nowego kontrahenta władze UŚ będą wymagać, by studenci mogli nadal zjeść tani i smaczny posiłek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama