Ważne
  W Olsztynie wybudują baseny geotermalne

  W Olsztynie wybudują baseny geotermalne

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gmina Olsztyn pójdzie śladem słowackich i austriackich ośrodków wypoczynkowych oferujących rekreację w obiektach termalnych.
  W połączeniu ze średniowiecznym zamkiem taka oferta może być wyjątkowo atrakcyjna. W regionie północnej Jury i północnej części województwa śląskiego będzie to pierwsza tego typu inwestycja.
  Powołana została już spółka Geotermia Olsztyn, która ma się zająć przygotowaniem pierwszego odwiertu badawczego. Po odnalezieniu ciepłych źródeł gmina chce się starać o pozyskanie inwestorów. Jeśli się znajdą, wybudują kompleks hotelowo--rekreacyjny. 20-40 stopni Celsjusza mają wody termalne w olsztyńskiej gminie

  Olsztynianie już mają udokumentowane zasoby wód geotermalnych, o temperaturze 20-40 stopni Celsjusza pod Sokolimi Górami. Choć na brak turystów nie mogą narzekać, ich bolączką od wielu lat pozostaje brak kąpieliska w okolicy. Starsi mieszkańcy pamiętają mały zalew przy drodze do Biskupic. Lustro wody obniżało się z roku na rok, ale to właśnie tam, w opinii geologów z krakowskiego oddziału PAN, znajdują się złoża ciepłej wody.

  - Naukowcy zapewniają, że około 500 metrów pod ziemią znajdują się naturalne zbiorniki wody, która nie jest na tyle gorąca, żeby ją wykorzystać do celów grzewczych, ale do kąpieli w basenie albo nawet w parku wodnym zupełnie wystarczy - mówi wójt Tomasz Kucharski.

  Gmina ma już projekt odwiertu z Państwowego Instytutu Geologicznego i raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Czeka teraz na koncesję korzystania z wód termalnych z Ministerstwa Ochrony Środowiska. Odwierty mają się rozpocząć w tym roku. Olsztyn liczy, że eksploatując źródła geotermalne stworzy taki ośrodek, jaki jest w Bad Waltersdorf. Tam pracę znalazło 6 tysięcy osób, a hotele mają 98 procent obłożenia przez cały rok.

  Taki sukces warto powtórzyć, dlatego wójt Tomasz Kucharski w imieniu gminy Olsztyn podpisał z Austriakami umowę o współpracy przy realizacji inwestycji "Termy Olsztyn". Konkrety już są. Austriacy mają przeprowadzić między innymi badania sejsmiczne, pozwalające na dokładne rozpoznanie obszaru złoża geotermalnego w gminie Olsztyn.

  Wczoraj natomiast goście z Austrii uczestniczyli w dwudniowym (dziś zakończenie) forum gospodarczym w Olsztynie poświęconemu wykorzystaniu źródeł geotermalnych. Poza Austriakami w forum biorą też udział polscy geolodzy oraz pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.
  Mieszkańcy też już czekają na konkrety, czyli zyski.

  - To jest wielka szansa dla nas - mówi Andrzej Kania z Olsztyna. - Będziemy mieć turystów przez cały rok.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama