W Rybniku kucharze szukają roboty, a górników biorą na pniu

  W Rybniku kucharze szukają roboty, a górników biorą na pniu

  Aleksander Król, Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kształcenie zawodowe nie jest dostosowane do potrzeb rynku pracy - w efekcie zawodówki i technika produkują... bezrobotnych. W Rybniku ma się to zmienić.
  W czwartek pracodawcy, urzędnicy i przedstawiciele oświaty zastanawiali się, co zrobić, by młody absolwent nie musiał rejestrować się w pośredniaku.
  W ten sposób rozpoczęto realizację projektu: "Zawodowiec- przyszłościowiec", którego celem jest wskazanie najbardziej pożądanych zawodów na lokalnym rynku pracy i dostosowanie kształcenia do realiów.
  - Znaczna część osób kształci się dziś w zawodach, w których jest najwięcej bezrobotnych.
  Na podstawie szczegółowych analiz lokalnego rynku i dotychczasowych dokonań szkolnictwa, którą przeprowadzą naukowcy z Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Uniwersytetu Opolskiego powstanie zupełnie nowa strategia edukacji - zapowiadają urzędnicy.

  W Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku przyznają, że w dalszym ciągu rejestrują rzesze absolwentów z kwalifikacja-mi, o które nikt nie pyta.
  - Duży problem jest z gastronomami, których wchłonąć rynek już nie może. Nie ma też pracy dla techników prac biurowych, bo pracodawcy szukają do tego zajęcia osób z wykształceniem wyższym - tłumaczy Teresa Bierza, dyrektor rybnickiego PUP. - Tymczasem brakuje budowlańców i to wszystkich zawodów: murarzy, tynkarzy, zbrojarzy czy kafelkarzy - dodaje.

  Niestety młodzież wcale nie garnie się do tych zawodów.
  - Chłopcy wolą zostać mechanikami, a dziewczyny fryzjerkami. Obawiamy się, że za kilka lat dla takich absolwentów też nie będzie pracy - mówi Tadeusz Bonk, kierownik projektu "Zawodowiec - Przyszłościowiec" w rybnickim magistracie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama