Pierwsza akcja w tunelu w Lalikach

  Pierwsza akcja w tunelu w Lalikach

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sześć osób poważnie rannych w zderzeniu poloneza z renaultem clio. W pierwszym w Polsce pozamiejskim tunelu drogowym w Lalikach na Żywiecczyźnie z jednego z samochodów zaczął wydobywać się gęsty dym.
  Kierowca renaulta o własnych siłach wyszedł z auta, by wezwać pomoc... Taki był scenariusz czwartkowej akcji ratunkowej w tunelu drogowym w Lalikach na drodze ekspresowej S69. Na szczęście to były tylko ćwiczenia. Tunel w Lalikach dla ruchu drogowego może być dopuszczony już 1 marca


  Na przybycie pierwszej jednostki ratowniczo-gaśniczej trzeba było czekać około 20 minut. Tyle zajęło strażakom dojechanie z Żywca.

  - Od Żywca dzieli nas 30 kilometrów. Podkreślamy to, bo nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć takiej gotowości i czasu dojazdu, jak w centrum miasta - zaznaczał dowodzący ćwiczeniami mł. bryg. Adam Lach z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu.

  Czwartkowe ćwiczenia miały za zadanie sprawdzić nie tylko czas dojazdu ratowników, ale także sprawność systemów alarmowych, wentylatorów, systemu pomiaru temperatur i zadymienia oraz dróg ewakuacyjnych. Kierowcy samochodów, które nie brały udziału w wypadku, musieli zastosować się do komunikatu alarmowego, czyli wysiąść z aut i udać się w kierunku wyjścia ewakuacyjnego.

  Urządzenia zdały egzamin, podobnie jak ratownicy. Wentylatory w szybkim tempie wywietrzyły tunel, a z głośników słychać było komunikaty alarmowe. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce wypadku, musieli użyć specjalistycznego sprzętu, by rozciąć karoserię poloneza i wydostać pasażerów. Ranni na noszach wyjściami ewakuacyjnymi zostali wyniesieni z tunelu, a potem przetransportowani do szpitala.

  - To pierwsze tego typu działania w Polsce, bo to pierwszy taki tunel - zwracał uwagę Zygmunt Szweda, koordynator służb drogowych tunelu Laliki. - Teraz musimy sprawdzić, co jeszcze wymaga ulepszenia - zaznaczył.

  Ćwiczenia ratownicze w tunelu w Lalikach to jeden z elementów, jaki musi zostać spełniony przed otwarciem obiektu dla ruchu drogowego. Strażacy, którzy kontrolują tunel od prawie miesiąca, sprawdzili już między innymi, czy sposoby zabezpieczenia są zgodne z projektem. Od 1 lutego całodobowo prowadzony jest monitoring tras dojazdowych do tunelu - od Węgierskiej Górki oraz od Zwardonia.

  Według nieoficjalnych informacji, tunel w Lalikach dla ruchu drogowego może zostać dopuszczony już 1 marca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwardonianka kontra Zakopianka.

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Zwardonianka kontra Zakopianka.
   Widoki ze Zwardonianki są przepiękne może nawet piękniejsze niż z Zakopianki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zwardonianka kontra Zakopianka.

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

   Zwardonianka kontra Zakopianka.
   Widoki ze Zwardonianki są przepiękne może nawet piękniejsze niż z Zakopianki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama