Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna hala sportowa stanęła w Porębie

Monika Ziółkowska-Wnuk
Uroczyste otwarcie poprzedziło jedenaście miesięcy prac
Uroczyste otwarcie poprzedziło jedenaście miesięcy prac Fot. Monika Ziółkowska-Wnuk
Nowoczesna i pełnowymiarowa hala sportowa stanęła przy Miejskim Zespole Szkół w Porębie.

W piątek odbyło się uroczyste przekazanie obiektu, który jako jedyny w regionie będzie ogrzewany i chłodzony za pomocą energii słonecznej oraz specjalnej pompy cieplnej.

- W nowej hali zastosowaliśmy gruntowy wymiennik ciepła i solary. Te instalacje będą wykorzystane do ogrzewania obiektu zimą, a latem do klimatyzowania sali. Dzięki temu ogrzewanie hali będzie tańsze o około czterdzieści procent - podkreśla Marek Śliwa, burmistrz Poręby.

Prace budowlane trwały zaledwie jedenaście miesięcy. Poręba jest przedostatnią gminą w powiecie zawierciańskim, której udało się wybudować pełnowymiarową halę. Takiego obiektu nie mają jeszcze tylko Irządze.

- Wybudowanie hali dało nam ogromne możliwości. Do tej pory uczniowie korzystali z sali gimnastycznej, której stan uniemożliwiał m.in. rozwój sportu kwalifikowanego. Teraz to się zmieni - mówi Śliwa. - Hala będzie racjonalnie wykorzystana, ponieważ została podzielona na trzy boiska. Pozwoli to na równoczesne prowadzenie kilku zajęć. Dodatkowo popołudniami hala będzie dostępna dla pozostałych mieszkańców Poręby i całego powiatu - dodaje.

Nowoczesna hala sportowa to nie tylko boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki czy tenisa. To także zaplecze techniczne, szatnie, łazienki oraz sala do ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. Na hali zaprojektowano widownię z 260 miejscami stałymi oraz możliwość dostawienia trybun ruchomych. W sumie mecze oglądać będzie mogło 600 widzów. Koszt całkowity tego przedsięwzięcia oszacowano wstępnie na 6,4 miliona złotych. 5,5 miliona złotych to kredyt, jaki zaciągnęła gmina. Będzie go spłacać przez najbliższych dziesięć lat. Dodatkowo na realizację inwestycji władze miasta pozyskały 1 mln 860 tys. zł z Totalizatora Sportowego.

- Całkowite koszty budowy wyniosły ostatecznie 5 milionów 650 tysięcy złotych. W związku z czym uzyskaliśmy 900 tysięcy złotych oszczędności, które przeznaczyliśmy właśnie na zakup gruntowego wymiennika ciepła - zaznacza Marek Śliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty