Rybnicka bazylika się rozsypuje

  Rybnicka bazylika się rozsypuje

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wieże Bazyliki Świętego Antoniego w Rybniku, symbolu miasta, są w fatalnym stanie. Już teraz wiadomo, że nie wystarczy pieniędzy, które przewidziano na remont.
  Zamiast 6 milionów złotych, zdaniem budowlańców, potrzeba co najmniej 10 mln zł.
  - Nie wiedzieliśmy, że jest aż tak źle. Mury są w znacznie gorszym stanie niż przypuszczano. Nie wiedzieliśmy tego tworząc kosztorys. Wcześniej robiliśmy zdjęcia z ziemi, przy użyciu obiektywu pozwalającego na duże zbliżenia, ale dopiero gdy postawiono rusztowania i robotnicy weszli na górę, okazało się, że na wysokości 70 metrów, w wieży południowej, mur jest strasznie spękany - mówi ksiądz Franciszek Musioł, proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku. - Są tam takie miejsca, gdzie trzeba rozbierać olbrzymie, metrowe nawet fragmenty i w ich miejsce wkładać nowe cegły - dodaje.


  Jeszcze przed remontem z wieży Bazyliki spadło na ziemię ponad 500 cegieł

  Dotąd robotnicy odnowili 17 metrów wieży południowej. Pierwotnie planowano przeznaczyć na te prace 400 tysięcy złotych, tymczasem już wydano 600 tys. zł.
  W tej sytuacji pod dużym znakiem zapytania stoi termin ukończenia prac, który planowano na listopad przyszłego roku. Księża apelują o pomoc do wiernych, bo 5 milionów złotych, jakie przekazał na remont Zarząd Województwa z funduszy unijnych oraz milion wkładu własnego i pół miliona złotych przekazanych przez rybnicki magistrat nie wystarczą.

  - Mamy nadzieję, że wieża północna będzie w nieco lepszym stanie od południowej, która jest bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Na zdjęciach spękania wyglądają na mniejsze, ale tak naprawdę wszystko okaże się, gdy robotnicy ustawią przy niej rusztowania i zbadają sprawę z bliska - dodaje proboszcz.

  Budowlańcy przeniosą się na drugą z wież Bazyliki zaraz po ukończeniu prac na południowej oraz naprawieniu fragmentu dachu kościoła, który również znajduje się w kiepskim stanie technicznym. - Po większych opadach śniegu trzeba go natychmiast usuwać, bo gdyby zaczął topnieć, to zalane zostaną odmalowane niedawno wnętrza Bazyliki - dodaje ks. Franciszek Musioł.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bazylika w rybniku

   wies (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

   w afryce "sukienkowi"budują drugi "vatykan"ale dużo większy od orginału a w rybniku chca oskubać ludzi.Ludzie nie dajcie się!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama