Zamkną Odrę w wałach, ale rzeka nadal będzie groźna

  Zamkną Odrę w wałach, ale rzeka nadal będzie groźna

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na wiosnę ruszy budowa ostatniego odcinka wałów przeciwpowodziowych Odry w województwie śląskim.
  Do zamknięcia naszego obwałowania rzeki brakuje tylko dwóch kilometrów, bo inwestycję przerwano kilka lat temu na wysokości wsi Grzegorzowice w powiecie raciborskim. Mieszkańcy wsi Lasaki, przed którą zatrzymano budowę, będą mogli nareszcie odetchnąć z ulgą. Dziś boją się o swoje bezpieczeństwo.
  - Od kilku lat każdej wiosny przeżywamy horror, bo nasza wieś jest bardzo nisko położona i często dochodzi do podtopień.
  Gdy w Grzegorzowicach postawiono wał, znaleźliśmy się w jeszcze w większym niebezpieczeństwie, bo w razie powodzi cała woda przyszłaby do nas. Wcześniej mogła jeszcze częściowo rozlać się na łąki - mówią mieszkańcy niewielkiej wsi.

  Zygmunt Mucha z Lasków doskonale pamięta, jak w 1997 roku jego dom, który znajduje się kilkaset metrów od Odry znalazł się pod wodą. - Można było do środka wpłynąć kajakiem przez okno. To była katastrofa. Większość mieszkańców uciekła do Sławikowa, który znajduje się na górce - wspomina. - W tym roku może znów być bardzo niebezpiecznie, bo spadło mnóstwo śniegu. Może być powódź - martwi się.

  W Śląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach tłumaczą, że dopiero za rok mieszkańcy wsi Lasaki będą całkowicie bezpieczni.

  - Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą i na wiosnę rozpoczynamy budowę wału po lewej stronie Odry. Cały, śląski odcinek będzie gotowy do października 2011 roku. W tym roku planujemy wykonać 80 procent całej inwestycji, która kosztować będzie ponad 5,6 miliona złotych - mówi Mariusz Olszówka, wicedyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama