Częstochowskich hutników czekają nowe wyrzeczenia

  Częstochowskich hutników czekają nowe wyrzeczenia

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do końca lutego z ISD Huty Częstochowa odejdzie 180 pracowników. W styczniu robotę straciło ponad 40 hutników.
  To blisko połowa spośród 500 osób, które mają umowy okresowe i są pierwszymi ofiarami cięć w zatrudnieniu. Zarząd ISD chce jednak znacznie większej redukcji 4-tysięcznej załogi. Rozważa renegocjowanie pakietu socjalnego, który gwarantuje hutnikom zatrudnienie do 2015 roku. Za dobrowolne odejście z pracy proponuje wypłacanie co miesiąc do 2015 roku 40 proc. obecnego wynagrodzenia. Zarząd proponuje rezygnację z kwietniowej indeksacji płac

  Cztery z pięciu działających w hucie związków zawodowych są skłonne zgodzić się na taki wariant. Związek Juvenia żąda jednak wypłat 50-procentowych.

  - Nie wiem, co o tym wszystkim myśleć - zastanawia się hutnik Andrzej Kawa. - Nawet gdybym dostawać miał co miesiąc połowę pensji, to przy moich zarobkach miałbym niewiele. Uszczerbek w domowej kasie byłby bardzo duży. Mógłbym dorobić tylko na czarno, bo "odprawa" z huty byłaby oficjalnym wynagrodzeniem.

  To nie koniec szukania oszczędności w hucie. Zaproponowano wcześniejsze przejście na emerytury tym, którzy nabędą prawa do tych świadczeń do 2015 roku. Będzie z tego mogło skorzystać 700 osób. Dostaną trzymiesięczne odprawy, a pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie będą musieli chodzić do pracy, choć będą pobierać pensje. Na to zgodziły się wszystkie związki działające w hucie.

  - Po przemyśleniu sprawy skorzystałem z oferowanej przez firmę możliwości, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że teraz wysokość emerytury zależy od każdego przepracowanego miesiąca i trzeba dobrze liczyć każdą złotówkę - mówi Antoni Kempa, który przeszedł na emeryturę, choć mógł pracować do 2015 roku.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama