Katowce: Zażalenie prokuratury na decyzję rudzkiego sądu

  Katowce: Zażalenie prokuratury na decyzję rudzkiego sądu

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowicka Prokuratura Okręgowa nie pogodziła się z decyzją sądu w Rudzie Śląskiej umarzającą sprawę tzw. mafii węglowej.
  W poniedziałek złożyła zażalenie, które rozpozna Sąd Okręgowy w Gliwicach. - Sąd błędnie zinterpretował pojęcie "osoby pełniącej funkcję publiczną". Nie odwołał się do doktryny i orzecznictwa - wyjaśnia prokurator Marta Zawada-Dybek.

  8 lutego sędzia Anna Zwolińska stwierdziła, że trzej oskarżeni w śledztwie korupcyjnym, w którym zarzuty miała usłyszeć również Barbara Blida, nie popełnili przestępstwa.
  Byli członkowie spółek węglowych nie pełnili bowiem funkcji publicznych, w takim znaczeniu, o jakim mówił przepis kodeksu karnego: "Kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową podlega karze od 6 miesięcy do lat 8." Choć jeden z oskarżonych przyznał się, że brał pieniądze w kopercie, a drugi, że te koperty wręczał, w świetle prawa nie można ich sądzić za korupcję, a pełne koperty nazwać łapówkami. Dopiero w 2003 roku pojawił się przepis, zwany też łapownictwem menedżerskim.

  - Naszym zdaniem osoby pełniące funkcje w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa były osobami pełniącymi funkcje publiczne - dodaje prokurator Zawada-Dybek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama