Ważne
  Świecąca tablica i lepsze drzwi dla mieszkańców Zabrza

  Świecąca tablica i lepsze drzwi dla mieszkańców Zabrza

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Automatycznie rozsuwane drzwi w budynkach instytucji publicznych, podświetlane w nocy tablice informacyjne z planem miasta umieszczone w kilku punktach czy maty informacyjne o różnej strukturze żłobień, przydatne dla osób niewidomych, słabowidzących i starszych - to tylko kilka pomysłów zabrzańskich urzędników i naukowców na to, jak ułatwić zabrzanom i osobom przyjezdnym poruszanie się po mieście.
  Te rozwiązania zostały zaczerpnięte z francuskiego programu CITY TAK. Zabrze jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło się jego realizacji. Autorem CITY TAK-u jest Christophe Bevilacqua. Jak opowiada, projekt zrodził się z jego osobistych doświadczeń.

  - W mojej rodzinie wiele osób ma problemy ze wzrokiem i wiem, na jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu napotykają - mówi Francuz. - W programie chodzi o to, aby rozwiązania były uniwersalne, czyli ułatwiały życie ludziom zdrowym i jednocześnie usuwały bariery, które napotykają niepełnosprawni - tłumaczy.
  I tak, jak argumentuje Helena Breczko, pełnomocnik prezydent Zabrza ds. osób niepełnosprawnych, rozsuwane drzwi ułatwiają nie tylko wejście osobie na wózku czy niewidomej, ale i matce z maleńkim dzieckiem w wózku.

  Gerard Uzan z Uniwersytetu Paris 8 dodaje, że program może być realizowany dzięki współpracy naukowców, urzędników, społeczników i przedsiębiorców. W Zabrzu urzędników wspierają Agnieszka Kowalska-Styczeń i Joanna Bartnicka z Politechniki Śląskiej. - Program nie musi być wdrożony od razu w całym mieście, można na początek oznakować park, place czy dzielnicę - mówią.

  Zabrze rozpoczęło od przebudowy i modernizacji magistratu. Do zrobienia jest sporo, bo bariery architektoniczne są np. w Domu Muzyki i Tańca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama