Taksówkarze: urzędnicy w Rybniku zrobili nas na szaro

  Taksówkarze: urzędnicy w Rybniku zrobili nas na szaro

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chociaż prezydent i urzędnicy obiecali taksówkarzom, że w tym roku nie wydadzą ani jednej nowej licencji na przewóz pasażerów - na ulice będzie mogło jednak wyjechać o 65 taksówek więcej. Jak to możliwe? Okazuje się, że uchwała podjęta w grudniu przez rybnicką radę miasta jest bublem prawnym i wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zdecydował o jej unieważnieniu.
  A uchwała ta miała uspokoić środowisko taksówkarzy, którzy grozili zablokowaniem centrum miasta, jeśli radni pozwolą na zwiększenie ilości taksówek. Kierowcy są wściekli.

  - Zrobili nas na szaro. Nie tak się umawialiśmy z prezydentem. Osobiście byłem na spotkaniu, na którym tłumaczyliśmy prezydentowi, że jeśli przybędzie taksówek, to wiele zawodowych kierowców, którzy żyją tylko z jazdy, pójdzie z torbami. Adam Fudali obiecał nam, że zmieni te zapisy. Jesteśmy wściekli, bo wystawili nas do wiatru - piekli się Marek Chowaniec.

  - Mojej winy w tym nie ma, a taksówkarze niepotrzebnie panikują - odbija piłeczkę Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku radni przegłosowali uchwałę, która zakładała, że w roku 2010 urzędnicy mogą rozdać 65 nowych licencji na przewóz osób. W tej sytuacji na rybnickie drogi mogłoby wyjechać zamiast 135 aż 200 taksówek. Decyzja wywołało wielką burzę, a taksówkarze zapowiadali blokadę ulic w centrum. Prezydent Fudali ugiął się pod naciskami kierowców i na kolejnej sesji, 30 grudnia, radni przegłosowali nową uchwałę, która unieważniła ich wcześniejszą decyzję.
  Prawnicy wojewody stwierdzili jednak, że ta jest bublem. Dlaczego?

  - Druga uchwała zapadła już po wyznaczonym terminie. W przypadku licencji taksówkarskich radni muszą się wypowiedzieć do 30 listopada, a w Rybniku ostateczne rozstrzygnięcie zapadło dopiero miesiąc później - podkreśla Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału nadzoru prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

  - Poza tym takie uchwały trzeba konsultować z zainteresowanymi organizacjami, czyli na przykład korporacjami taksówkarskimi i rzecznikiem praw konsumentów. Tutaj takiej konsultacji zabrakło - dodaje.

  Prezydent, który wcześniej osobiście dogadywał się z taksówkarzami zapowiada, że w tej sprawie nie będzie już podejmował żadnych działań.

  - Wojewoda stwierdził nieważność uchwały i ja nie mogę już nic zrobić. Kiedy taksówkarze przyszli do mnie z prośbą o to, by nie zwiększać ilości licencji, już było za późno. Chciałem uwzględnić ich postulaty. Przygotowaliśmy uchwałę i radni ją przegłosowali, żeby ratować sytuację, ale ta próba się nie powiodła. Kalendarza nie cofnę - mówi Fudali.

  Korporacje taksówkarskie nie zamierzają składać broni i jeszcze raz spróbują wymusić na urzędnikach zmianę decyzji. - Usiądziemy i spróbujemy wymyślić jakąś formę protestu. Są przecież sądy i inne możliwości - mówi Marek Chowaniec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama