Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Ożarowic wskazali trasę kolei. Tylko po co?

Krzysztof Szendzielorz
ARC DZ
Na przełomie lutego i marca PKP PLK ma wybrać w końcu trasę dla szybkiej kolei z lotniska w Pyrzowicach do Katowic. To kolejna zmiana terminu, jeszcze kilka tygodni temu mowa była o 20 lutego.

Tymczasem władze Ożarowic zakończyły zbieranie opinii wśród mieszkańców poszczególnych sołectw gminy w sprawie przebiegu połączenia. Głosować można było na jeden z pięciu wariantów, oznaczonych różnymi kolorami. Zdecydowanie największe poparcie uzyskała opcja niebieska, którą wskazało ponad połowa osób, biorących udział w konsultacjach. Wójt Grzegorz Czapla mówi, że wyniki tych konsultacji wysłał już do PKP PLK.

- Liczę, że zostaną one wzięte pod uwagę. Powinno się tak stać, jeśli żyjemy w demokratycznym kraju. A wariant niebieski w naszej gminie nie przewiduje wyburzeń budynków i wykupu gruntów prywatnych - mówi.

Kolej przyznaje jednak, że dla niej... te konsultacje właściwie nie mają znaczenia.

Opinie zbierano na terenie gminy przez dwa tygodnie. Głosować można było u sołtysów poszczególnych wsi. Frekwencja była bardzo wysoka i wyniosła 64,09 proc. - Uprawnionych do głosowania było 3562 osoby, a głosy oddało 2283 mieszkańców - mówi Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Aż 1782 osoby poparły niebieski wariant przebiegu linii kolejowej. Linia ta miałaby biegnąć od portu lotniczego po starych trasach kolei piaskowej, częściowo przez Miasteczko Śląskie, a następnie znów przez gminę Ożarowice po obrzeżach wsi Niezdara, Ossy, a następnie wpadałaby na teren gminy Bobrowniki. Niebieski wariant przebiegałby też przy zbiorniku Kozłowa Góra. Według zebranych przez ożarowickich urzędników danych, ta opcja nie będzie wiązała się na terenie gminy z jakimikolwiek wyburzeniami, nie będzie przebiegała po działkach prywatnych, tylko po należących do Skarbu Państwa. Nie trzeba byłoby wyburzać żadnych budynków. Niebieska trasa wiązałaby się z przecięciem pięciu dróg i z zamknięciem przez tory dwóch.

Dla porównania tzw. opcję fioletową, zakładającą ułożenie torów przy budowanej właśnie autostradzie A1, wskazało 486 osób. Wariant czerwony wybrało 9 osób, zaś zielony 6. Są to opcje, które wytyczono dokładnie przez środek gminy Ożarowice i wiążą się z największą ilością wyburzeń budynków i wykupem działek prywatnych. Na przykład przy opcji czerwonej PKP PLK musiałoby liczyć się z wykupem aż 354 działek na terenie gminy Ożarowice.

Co o wyborze ożarowiczan myślą w sąsiedniej gminie Bobrowniki? Jej mieszkańcy protestują przeciw budowie trasy kolei regionalnej na ich terenie. Wójt Mirosław Rabsztyn nie chce komentować wyników konsultacji. Mówi, że sąsiedzi mają prawo sami stanowić o swojej gminie.

- Nasze oficjalne stanowisko jest od dawna znane i zostało przegłosowane na zebraniach sołeckich i przez Radę Gminy. Mieszkańcy nie życzą sobie żadnej kolei na terenie gminy - mówi Rabsztyn.
Zbigniew Młokosiewicz z PKP PLK zna już wyniki konsultacji z Ożarowic. - Ale to nie były żadne konsultacje społeczne, tylko wewnątrzgminne zbieranie opinii mieszkańców na zlecenie Rady Gminy. Prawdziwe konsultacje społeczne odbędą się, kiedy będziemy opracowywali raport oddziaływania na środowisko - zaznacza. Nie jest w stanie powiedzieć, czy głos mieszkańców Ożarowic zostanie wzięty pod uwagę.

Firma, która miała przygotować wstępną dokumentację o wariantach trasy kolejowej do Pyrzowic złożyła ją pod koniec stycznia. Teraz zajmuje się nią specjalna komisja oceny inwestycji. A ta po przeanalizowaniu dokumentów, naniesieniu ewentualnych poprawek, skieruje wniosek m.in. do zarządu PKP PLK. - Aktualnie pod uwagę są brane warianty czerwony, zielony i niebieski - mówi Młokosiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!