Policja kolejowa ma zastąpić SOK

  Policja kolejowa ma zastąpić SOK

  Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O ochronę pasażerów, dworców i pociągów zadba wkrótce policja kolejowa, która zastąpi Straż Ochrony Kolei. Będzie miała większe uprawnienia niż SOK, ale przestanie być odrębną formacją.
  Policjantów kolejowych będzie trzykrotnie mniej niż sokistów. Wczoraj rząd przyjął projekt nowych przepisów do ustawy o transporcie kolejowym, które przewidują, że policja kolejowa zacznie działać od stycznia 2012 roku.

  Projekt resortu spraw wewnętrznych zakłada, że część z 3,5 tys. funkcjonariuszy SOK przejdzie do policji, ale nie dotyczy to wszystkich.

  - Grożą nam zwolnienia, bo etatów policyjnych jest za mało.
  Czy chodzi o to, żeby wpuścić na obszar kolei firmy ochroniarskie? To marnowanie doświadczenia zawodowego naszych funkcjonariuszy, a także narażanie mienia państwowego - twierdzi Paweł Boczek, rzecznik prasowy SOK.

  Sokiści mieli nadzieję, że przejdzie projekt poselski, który przewiduje zwiększenie ich uprawnień i nadanie im nowej nazwy Straż Kolejowa.

  - SOK to służba dobrze przygotowana do pracy na kolei, nie trzeba jej likwidować, powinno się ją wspomóc - uważa pomysłodawca projektu poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS).

  Rząd wziął jednak pod uwagę fatalną ocenę, jaką niedawno wystawiła sokistom Najwyższa Izba Kontroli. - Od czasu raportu wiele zmieniło się na korzyść - podkreśla jednak gen. Mirosław Sokół, komendant regionu katowickiego SOK. - W naszym trudnym regionie, zagrożonym głównie licznymi kradzieżami węgla, wyłapujemy już co czwartego przestępcę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama