Szacunek, czyli gest Romaszewskiego

  Szacunek, czyli gest Romaszewskiego

  Robert Siewiorek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Słuchając ostatnio jednej ze znajomych, która do innego znajomego wywrzaskiwała swoje nieznoszące sprzeciwu poglądy, stanowcze deklaracje oraz pretensje wywleczone z krainy czarów i wyobraźni, zacząłem się zastanawiać, skąd w niektórych bierze się ta dławiąca potrzeba wrzasku, kłapania, ustawiania, przepychania się, wywijania łapami i stawiania na swoim.
  Odpowiedź znalazłem dosyć daleko, bo w wielkiej polityce.

  Nie zgadzam się, by ktoś bez dyskusji, arbitralnie i odgórnie zakazywał mi przedstawiania swoich przekonań - napisał w specjalnym oświadczeniu, w którym rozstawał się z Prawem i Sprawiedliwością, senator Zbigniew Romaszewski. Dodał, że dziś w polskim życiu publicznym ludzie zbyt często boją się mówić, co myślą, i boją się bronić swoich racji.

  W ten sposób zareagował na trzymiesięczne zawieszenie go w prawach członka partii, które miało być karą za głosowanie przeciw odebraniu Krzysztofowi Piesiewiczowi senatorskiego immunitetu. Romaszewski, podobnie jak inny senator PiS Piotr Andrzejewski, zagłosował wbrew partyjnej dyscyplinie, biorąc w obronę Piesiewicza, na którego politycy i opinia publiczna wydali już cywilny wyrok śmierci.


  W sumie cała ta historia nie jest żadną sensacją. Bo choć Romaszewski w swym politycznym nieprzejednaniu i jakiejś jadowitej moralnej pryncypialności bywał irytujący i zrażał do siebie wielu ludzi o umiarkowanych poglądach, o koniunkturalizm czy tym bardziej efekciarstwo przez nikogo rozsądnego posądzony być nie może. Takiej próby charakteru i takiego jej finału należało się raczej od dawna spodziewać, zważywszy na to, jak Romaszewski zachowywał się w czasach, gdy bunt kosztował znacznie więcej niż pozbawienie łask partyjnego szefa. Z pewnych ludzi popychadeł się nie robi.

  Sensacja byłaby wtedy, gdyby na podobny sprzeciw zdecydowała się np. Beata Kempa, Joachim Brudziński, Arkadiusz Mularczyk - czy inny pisowiec podobnego formatu (nie mówiąc już o drobniejszych).
  Ale oni się nie zdecydują, ponieważ są politykami z leasingu: ich publiczne istnienie jest istnieniem pożyczonym od szefa. Wzięli się z łaski pańskiej, dlatego na każdym kroku muszą o tę łaskę zabiegać, i to skuteczniej od innych. Zdani na potencjał własny, przyrodzone zdolności i siły, inteligencję i wiedzę raczej wiele by nie nawojowali. Muszą więc na każdym kroku udowadniać, że stać ich na więcej, potrafią dosadniej, chcą bardziej. Wybierają wzmożenie, przesadę i wrzask jako sposób na dowartościowanie się i przyciągnięcie uwagi.

  W przyrodzie to znana metoda: rządzi ten pawian, którego tyłek jest bardziej czerwony. Dlatego zawsze są na pierwszej linii i wszędzie ich pełno. Wierność najwyższemu i obtłukiwanie bliźnich z jego imieniem na ustach daje poczucie bezkarności i przekonanie, że resztę można lekceważyć.

  Nie umiem sobie wyobrazić samodzielnego funkcjonowania w polityce Kempy, tak jak nie wierzę w samoistną egzystencję zawodową wielu znanych mi z hałaśliwości osób spoza polityki. W przeciwieństwie do nich, ludzi formatu Romaszewskiego na co dzień nie słychać. Głośno wokół nich robi się nie wtedy, gdy wrzeszczą, ale gdy dają kosztowny dowód, że z własnych przekonań trzeba rozliczać wpierw samego siebie.

  Tacy może i mają w życiu trudniej, ale przynajmniej się ich szanuje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Za 5 zł usuwam niewygodne komentarze

   Marcin Twaróg

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Cytat:
   Cenzura gorsza niż w PRL. Wstyd dla DZ. Straciliście już całkowicie resztki obiektywizmu. Porządni ludzie przestaną kupować wasz szmatławiec. POzdrowienia dla moderatora od Rycha, Zbycha i...rozwiń całość

   Cytat:
   Cenzura gorsza niż w PRL. Wstyd dla DZ. Straciliście już całkowicie resztki obiektywizmu. Porządni ludzie przestaną kupować wasz szmatławiec. POzdrowienia dla moderatora od Rycha, Zbycha i Mira.


   Informuję, że zgodnie z regulaminem usuwane są wszelkie komentarze internautów sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami moralnymi. Nie ma to nic wspólnego z cenzura. Odsyłam do pkt 4 regulaminu.
   4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Użytkowników na Forum treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, propagujących przemoc, wulgarnych i naruszających powszechnie obowiązujące zasady moralne.
   Przypominam, że każdy internauta, który wpisuje komentarz, potwierdza zapoznanie się z regulaminem i akceptuje jego zapisy.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za 5 zł usuwam niewygodne komentarze

   ADMIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Cenzura gorsza niż w PRL. Wstyd dla DZ. Straciliście już całkowicie resztki obiektywizmu. Porządni ludzie przestaną kupować wasz szmatławiec. POzdrowienia dla moderatora od Rycha, Zbycha i Mira.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trafione w 10

   frazy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Zgadzam się całkowicie. A z tym pawianem to już "po bandzie", ... ale dobre.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry "komentarz",- popieram.

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   Nie "srać" się z Politbiurem (PZPR).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   az (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Komentarz usunięty za złamanie regulaminu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beznadziejne...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Komentarz usunięty za złamanie regulaminu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama