Ważne
Europejska Stolica Kultury w Katowicach? Niemożliwe!

Europejska Stolica Kultury w Katowicach? Niemożliwe!

Justyna Przybytek

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Z przyjemnością informujemy, że Konsulat Honorowy Królestwa Hiszpanii w Gdańsku objął honorowym patronatem działalność Biura Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat.
W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury zostanie jedno miasto z Polski i jedno z Hiszpanii - taką wieścią pochwalił się w czwartek na swojej stronie internetowej gdański Urząd Miasta. Poza stolicą Pomorza, o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ubiegają się także Białystok, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław i Katowice. Tyle że w przeciwieństwie do większości rywali, stolica Górnego Śląska raczej nie ma się czym chwalić.
Katowice nie mają nawet własnej strony internetowej poświęconej projektowi, nie ruszyła też jeszcze żadna kampania promocyjna. Zamiast konkretnych działań, mamy urzędowy optymizm ludzi zaangażowanych w projekt.

A stawka w tej grze jest wysoka. Zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oznacza prestiż i promocję na skalę całego kontynentu. Co roku Unia Europejska wybiera dwa miasta - jedno ze "starej" i jedno z "nowej" Unii (w 2016 r. stolicami kultury będą miasta z Hiszpanii i z Polski). Zwycięzcy otrzymują z kasy unijnej specjalny fundusz, by móc przez rok prezentować w całej Europie swoją kulturę i historię, organizować wystawy, festiwale, pokazy i konferencje. To prestiż i promocja, które w dłuższej perspektywie przekładają się na dodatkowe dochody, choćby z turystyki. Według tzw. Raportu Palmera - badania zamówionego przez Komisję Europejską na temat miast, które organizowały obchody ESK w latach 1955-2004 - zwycięskie miasta z różnych źródeł mogły dotychczas zgarnąć nawet kilkadziesiąt milionów euro na realizację celów związanych z kulturą.

W całej Polsce rywalizacja kandydatów trwa już w najlepsze. Na ulicach stolicy Górnego Śląska na billboardach promuje się Łódź, Toruń prowadzi kampanię Głosuj na Toruń, natomiast film promujący Warszawę firmuje Agnieszka Holland. A w Gdańsku biuro ESK swoim patronatem obejmuje wszystkie liczące się w mieście wydarzenia kulturalne. Organizuje też z miastami hiszpańskimi startującymi w konkursie wspólne akcje kulturalne i edukacyjne (festiwale teatralne, taneczne, wymianę młodzieży itp.)

W tej rywalizacji Katowice są w ogonie. Co z tego, że na kandydatów do ESK można głosować za pośrednictwem internetowej strony Stowarzyszenia Miast Kandydujących do Tytułu ESK, kiedy Katowic wśród tych miast nie ma? Głosowanie jest co prawda nieformalne, jednak świadczy o tym, że stolica aglomeracji jest daleko w tyle za konkurencją.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo