Przestarzały monitoring w stolicy Zagłębia

  Przestarzały monitoring w stolicy Zagłębia

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W stolicy Zagłębia system monitoringu jest najbardziej przestarzały wśród wszystkich miast regionu. O konieczności jego modernizacji wiedzą wszyscy, ale na deklaracjach i planach się kończy.
  Nie widać perspektyw na poprawę sytuacji, a więc zagrożenie dla mieszkańców rośnie, co z kolei przekłada się na policyjne statystyki.

  A że warto inwestować w taki system, pokazuje przykład Jaworzna. Osiem lat rozbudowy monitoringu w ramach programu poprawy bezpieczeństwa "Tarcza" przyniosło dziś bardzo dobre efekty.

  Tymczasem kradzież samochodów z osiedlowych parkingów Sosnowca to prawdziwa plaga.
  W 2009 roku było ich ponad 250. - Sosnowiec jest miastem ze wszystkich stron dobrze skomunikowanym z resztą kraju. Znajduje się na wylotówkach dróg szybkiego ruchu i autostrad. Upilnowanie ponad stu tysięcy aut jest więc niezwykle trudne - mówi Hanna Michta z sosnowieckiej policji.

  W tegorocznym budżecie Sosnowca nie ma jednak pieniędzy nawet na dokumentację projektową nowego systemu, nie mówiąc o jego budowie. Według wstępnych obliczeń potrzeba na nią około 1,5 mln zł, a zapisano na ten cel zaledwie 520 tys. zł.

  - Jako radni odnosimy wrażenie, że jest jakiś niezrozumiały opór ratusza przed budową skutecznego systemu. Co roku nawet te pieniądze, które są zapisane w budżecie nie zostają wykorzystane - mówi przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RM Tomasz Jamrozy.

  W Jaworznie znaleziono natomiast sposób na złodziei.- Mieliśmy przed rokiem siedem kradzieży aut, z których cztery udało się odnaleźć - mówi rzecznik jaworznickiego ratusza Sebastian Kuś. A wszystko za sprawą kamer umieszczonych na wszystkich ulicach wylotowych z miasta. Zainstalowano ich po dwie na każdy pas ruchu. Monitorują m.in. ul. Katowicką, Celników, Bukowską, Krakowską, Wysoki Brzeg, Kasztanową i Batorego.

  - To unikatowy system na skalę regionu, który w przyszłości, po zainstalowaniu urządzeń dodatkowych będzie mógł spełniać też funkcję fotoradarów, rejestrujących przekroczenie dozwolonej prędkości lub nawet przekroczenie tonażu wjeżdżających samochodów ciężarowych - mówią policjanci.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama