Zmiany w paszportach dla dzieci

  Zmiany w paszportach dla dzieci

  GKM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W piątek weszła w życie znowelizowana ustawa o dokumentach paszportowych. Najwięcej zmian wprowadzono przy przyznawaniu tych dokumentów małym dzieciom.
  Paszporty tymczasowe i biometryczne wydawane dzieciom do 5 lat będą ważne przez rok, a nie jak dotychczas przez pięć lat. Dziecko w tym wieku nie będzie musiało być obecne przy składaniu wniosku paszportowego. Chyba, że na specjalne życzenie rodziców, ma ono dostać paszport biometryczny.

  To nie jedyne zmiany wprowadzone nowelizacją. Ustalono również sprawę ulg dla dzieci, które nie podjęły jeszcze nauki w szkole.
  Ich paszport kosztuje teraz 30 zł, a dzieci do 13. roku życia - 60 zł. Koszt tego dokumentu dla osoby dorosłej i dziecka powyżej 13. roku życia wynosi 140 zł. Na 50-procentowe zniżki mogą liczyć uczniowie, studenci, emeryci i renciści. Osoby po ukończeniu 70. roku życia paszport otrzymują za darmo.

  W nowej ustawie bez zmian pozostaje zasada, że paszport wydaje wojewoda właściwy ze względu na stałe miejsce pobytu osoby. Ale gdy brak takiego miejsca, dokument wyda wojewoda - według ostatniego stałego miejsca pobytu osoby starającej się o paszport.

  Po raz pierwszy uregulowano delikatną sprawę - w pewnych sytuacjach obywatel Polski może posiadać dwa ważne paszporty. Dotyczy to osób, które w dokumencie mają wizę państwa, które jest w konflikcie z drugim państwem, a właśnie do niego właściciel paszportu chciałby się udać. Aby mu to umożliwić, dostanie nowy paszport, oczywiście bez kłopotliwej wizy. Dokument ten będzie ważny jednak tylko dwa lata. Opłata za taki paszport wynosi 280 zł.

  Po zmianie nazwiska lub innych danych osobowych paszport trzeba wymienić. Osoby przebywające w kraju muszą to zrobić w ciągu 30 dni od dnia sporządzenia aktu małżeństwa, doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu potwierdzającego zmianę.
  Osoby przebywające poza granicami kraju mają na to 90 dni.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama