Tiry rozjeżdżają centrum Częstochowy

  Tiry rozjeżdżają centrum Częstochowy

  Beata Marciniak Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy tirów lekceważą zakazy wjazdu do centrum miasta. Ciężarówki zobaczyć można w alei Najświętszej Maryi Panny i pod Jasną Górą.
  - Tir z naczepą jechał ostatnio aleją NMP w biały dzień, w piątek tuż przed godz. 9 i na dodatek skręcał w aleję Wolności, gdzie jest bardzo wąsko i mogło dojść do nieszczęścia. Ciężarówka miała wrocławskie numery - mówi Barbara Kowalska, która mieszka w centrum. - Tiry często jeżdżą aleją. Nie wiem, dlaczego policja ich nie goni.

  Policjanci i strażnicy miejscy twierdzą jednak, że chociaż mieszkańcy narzekają, to przypadki łamania zakazów ruchu przez tiry i jeżdżenie aleją NMP to rzadkie przypadki.
  Żadna ze służb nie potrafi nawet przywołać przypadku, kiedy któryś z kierowców tira otrzymał za to wykroczenie mandat. Straż miejska twierdzi ponadto, że kontrola ruchu to przede wszystkim zadanie drogówki.

  - Patrolujemy centrum miasta, ale mamy ograniczone możliwości i nie jesteśmy w stanie zatrzymać wszystkich kierowców łamiących przepisy - tłumaczy podinsp. Joanna Lazar, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

  Tymczasem nawet pod samą Jasną Górą kierowcy tirów uważają, że nie obowiązują ich zakazy wjazdu w wąskie uliczki.

  - Na ulicy św. Jadwigi mamy rzeczywiście wzmożony ruch ciężarówek - mówią policjanci z drogówki. - To przelotówka dla tirów kierujących się na Opole. Ulica jest oddalona od klasztoru o niespełna kilometr.
  Mieszkańcy okolicznych ulic twierdzą tymczasem, że tiry mkną nie tylko przelotówką, ale też ulicą Kordeckiego (w pobliżu Jasnej Góry).

  - Zapędzają się pod górkę, ledwo skręcają w lewo, bo jest tam bardzo ciasno. Jadą nie zważając na nic - mówi jeden z mężczyzn handlujących dewocjonaliami pod klasztorem. - Najwięcej ciężarówek przejeżdża tędy w środku tygodnia - dodaje.

  Tiry nie oszczędzają też ulic św. Jadwigi, Głównej, Szajnowicza-Iwanowa, Jana Pawła II, Okulickiego. To jest teoretycznie trasa tranzytowa, która ma zmniejszać ruch koło wzgórza jasnogórskiego. Szkopuł w tym, że nie spełnia warunków technicznych, bo ten odcinek drogi zaprojektowano i zbudowano dla samochodów o nacisku 10 ton na oś. Tymczasem normy Unii Europejskiej dopuszczają 11,5 tony. Kiedy drogę projektowano, w Polsce nie obowiązywały normy unijne. Tymczasem ul. Szajnowicza jest ciągle remontowana, ale o wymianie jej podbudowy i wzmocnieniu, z powodów finansowych, na razie nie ma mowy.

  Pomóc może tylko obwodnica. Tymczasem jej budowa znów się oddaliła, bo jest związana z realizacją odcinka autostrady A-1 Stąporków-Pyrzowice, a tam roboty mają duży poślizg, więc ruch tranzytowy z miasta nie zniknie szybko.

  W piątek pełniący obowiązki prezydenta Częstochowy Piotr Kurpios spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami miast i gmin Subregionu Północnego Województwa Śląskiego oraz Starostwa Powiatowego. Uzgodniono, że przedstawiciele gmin będą wnioskować do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby przy realizacji autostrady A1 na tym obszarze uwzględniła bezpłatny przejazd autostradą oraz budowę jezdni o trzech pasach ruchu w każdą stronę.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I bardzo dobrze, że...

   obserwator_cyrku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   się tak dzieje bo:
   1. służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy wolą gonić staruszki, które handlują pietruszką na chodniku lub czaić się jak cwaniaki i zakładać blokady na koła
   2. w każdym...rozwiń całość

   się tak dzieje bo:
   1. służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy wolą gonić staruszki, które handlują pietruszką na chodniku lub czaić się jak cwaniaki i zakładać blokady na koła
   2. w każdym cywilizowanym mieście na zachodzie Europy buduje się obwodnice po to, aby wyprowadzić tranzyt z centrum miast. A u Nas z tego co się zapowiada -takiej sytuacji nie będzie!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama