Tego księciu pokazać nie można

  Tego księciu pokazać nie można

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę po Tyskich Browarach Książęcych
  Dziś z mroków nocy w browarze tyskim znowu wyłonią się duchy jego właściciela oraz pracowników. Najciekawsze spotkanie czeka, jak zwykle, w okolicy willi Mullera, gdzie nocnym Markom ukazują się dwie żony Jana Henryka XV, ostatniego pana na Pszczynie.

  Jak już wspomnieliśmy przed tygodniem, Jana Henryka XV nie ma wśród duchów. Do gości wychodzi tylko jego ojciec, Jan Henryk XI. Ale obie żony nieobecnego tyle o nim mówią, że wiadomo o nim więcej, niż może sam by o sobie powiedział. Daisy, pierwsza żona, angielska, wspomina wyrzuty, jakie jej uczynił, gdy podarowaną suknię założyła tyłem do przodu. Dziwny powód do besztania żony i to tuż po ślubie!

  - Pojechałam w podróż poślubną smutna, rozżalona, poniżona oraz przejęta lękiem przed nieznanym - skarży się duch pięknej Angielki, która wychodząc za 30-letniego arystokratę niemieckiego ze Śląska miała ledwie 18 lat.

  O wiele lepiej z Janem Henrykiem XV radziła sobie jego druga żona, Hiszpanka Klotylda. Chwali się przed nocnymi Markami swoim temperamentem i próbami zdobycia podstarzałego, acz ciągle przystojnego magnata. A potem - zabawianiem się z jego najmłodszym synem, Bolkiem. Nie ukrywa oczywiście skandalu, jaki wybuchł, gdy książę dowiedział się o romansie żony ze swoim synem. Wspomina o dzieciach, jakie przyszły na świat z tego związku.

  I to jest ten punkt scenariusza, który trzeba by zmienić, gdyby na nocne zwiedzanie wybrał się 72-letni Bolko von Hochberg, który jest jednym z dzieci Klotyldy i jej pasierba. Z pewnością nie byłby zadowolony z tego, jak przedstawiona jest tu jego matka.

  Katarzyna Ciesielska, odtwórczyni tej roli, przyznaje, że oparła tę postać na stereotypie ognistej Hiszpanki, ponieważ Klotylda nie pozostawiła po sobie żadnych pamiętników. To nie to, co Daisy, która jeszcze za swojego życia opublikowała zapiski z okresu małżeństwa z Janem Henrykiem XV. Wystarczy je przeczytać, by wiedzieć, co myślała, co czuła i jak odbierała takie czy inne zachowania swojego męża.

  Klotylda pozostaje tajemnicą. Była ona matką jedynych wnuków Daisy. Wspomniany Bolko von Hochberg jest jednym z nich. Miał 7 lat, kiedy umarła Daisy, ale jej nie pamięta. Posiada natomiast wiele pamiątek po niej. Część z nich przekazał Muzeum Zamkowemu w Pszczynie, do którego często przyjeżdża jako przyjaciel dyrektora.

  Księżną Daisy doskonale pamięta za to jego najstarsza siostra Beatrycze, która w chwili jej śmierci miała 14 lat. Dwa lata temu w Pszczynie wspominała, że odwiedziła Daisy ze swoją matką. Po latach swojej córce dała na imię Olivia, jedno z imion Daisy, która naprawdę nazywała się Maria Teresa Olivia de Cornwallis-West. W posiadaniu Muzeum Zamkowego jest natomiast pocztówka, którą napisała do swojego najmłodszego wnuka, Bolka. A zatem wiedziała, że ma wnuki i je akceptowała.

  Duch księżnej Daisy wychodzi do nocnych Marków w pełnym blasku swojej urody. Nie ma... laseczki, która księżnej towarzyszyła od czasów młodości. Laseczka była złota i wysadzana turkusami tak samo jak pasek. I laseczka, i pasek to jedne z tych pamiątek, które jej wnuk oddał Muzeum w depozyt.
  Duchy nie kłamią, ale też nie przyznają się do wszystkiego, a czasem to i owo podkolorują, ale jakieś ziarno prawdy jest w tym, co mówią. Reszty warto poszukać w pamiętnikach Daisy oraz najnowszej inajlepszej jej biografii autorstwa Johna Kocha.

  Warto wiedzieć  Wystarczy od niedzieli do środy (20-23 lipca) wysłać SMS-a pod numer 71 55 z hasłem tyskie.p, jeśli chcemy wybrać się na nocne zwiedzanie w piątek lub tyskie.s, jeśli chodzi nam o sobotę. Koszt wiadomości SMS - 1,22 zł. Za samo zwiedzanie już nic nie trzeba płacić.

  Do wzięcia jest 36 podwójnych wejściówek: połowę na piątek (25 lipca), połowę na sobotę (26 lipca).
  Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.nocnezwiedzanie.kp.pl. Tam nie brakuje też galerii zdjęć ze spotkań z duchami, ciekawostek oraz wielu praktycznych informacji na temat nocnego zwiedzania. Znajdziemy tam też terminarz nocnego zwiedzania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama