Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matma to nie wszystko, będą uczyć też kabaretu

Barbara Kubica
Kabareciarze poprowadzą zajęcia z uczniami z 26 rybnickich podstawówek
Kabareciarze poprowadzą zajęcia z uczniami z 26 rybnickich podstawówek Fot. Agnieszka Materna
Dodatkowe zajęcia dla uczniów 26 rybnickich szkół podstawowych poprowadzą nie nauczyciele, czy psycholodzy, ale kabareciarze z popularnego w całym kraju Kabaretu Młodych Panów.

Członkowie znanej grupy przeprowadzą najpierw warsztaty dla nauczycieli - opiekunów uczniowskich grup kabaretowych, a później przez kolejne miesiące będą szkolić dzieciaki.

Wszystko to w ramach dofinansowanego przez Unię Europejską projektu pod hasłem "Szkoła dobrych pomysłów". - Zajęcia z matematyki, biologii i fizyki są ważne, ale to nie wszystko, czego chcemy nauczyć dzieci w szkole. Program ma na celu zainteresowanie ich kulturą, rozwijanie ich zdolności artystycznych - mówi Joanna Kryszczyszyn, zastępca prezydenta Rybnika.

Jak rodził się projekt współpracy miejscowych szkół z kabareciarzami? - Już od jakiegoś czasu chcieliśmy zorganizować w swoim mieście warsztaty kabaretowe dla dzieci i młodzieży. Kiedy odezwali się do nas urzędnicy, w końcu mogliśmy te plany zrealizować. To jest absolutna nowość w środowisku kabaretowym. Nikt wcześniej nie organizował zajęć na taką skalę - mówi Piotr Sobik z Kabaretu Młodych Panów.

Dla komików zajęcia z uczniami rybnickich podstawówek, będą debiutem w roli nauczycieli. - Mam nadzieje, że uda nam się okiełznać dzieciaki. Sam mam wykształcenie pedagogiczne, więc sprawdzę swoje umiejętności zawodowe - mówi z uśmiechem Łukasz Kaczmarczyk.

Nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice uczniów nie mają wątpliwości, że zajęcia z gwiazdami polskiej sceny kabaretowej, będą się cieszyły wielką popularnością. - Mój syn uwielbia Młodych Panów. Myślę, że jak tylko dowie się o tych zajęciach, to od razu wpisze się na listę chętnych. Ja nie mam nic przeciwko, bo po pierwsze fajnie spędzi czas, a po drugi może się okazać, że ma jakiś ukryty talent aktorski - mówi Michalina Kroczyk, mama 12-letniego Kacpra.
Pierwsza zajęcia, które będą odbywały się miejscowych domach kultury zaplanowano na początek marca. Wezmą w nich udział 10-osobowe grupy uczniów z każdej szkoły, którzy są zainteresowani pracą na scenie.

- Zaczniemy od rzeczy, które każdy młody człowiek musi wiedzieć nim wejdzie na scenę. Chcemy przekazać młodym ludziom jak najwięcej informacji na temat występów. Będziemy pracowali z nimi między innymi na gotowych już skeczach znanych, polskich kabaretów. To nie będą tylko nasze teksty, ale także kabaretu Potem, czy Moralnego Niepokoju - mówi Bartosz Demczuk. - Liczymy też na to, że dzieciakom uda się stworzyć jakieś własne scenki - dodaje kabareciarz.

Pokażą się na "Ryjku"

W trakcie zajęć z członkami Kabaretu Młodych Panów każda ze szkolnych grup stworzy swój własny, autorski program sceniczny.
Po zakończeniu warsztatów zorganizowany zostanie "Konkurs kabaretów szkolnych". Finał tej imprezy będzie miał miejsce podczas tegorocznej edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej, czyli popularnego "Ryjka". To jedna z największych kabaretowych imprez w kraju. Na realizację programu "Szkoła dobrych pomysłów rybniccy urzędnicy otrzymali unijną dotację w wysokości 2,5 miliona złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!