Katowice: Nauczą prawa za 40 tys. złotych

  Katowice: Nauczą prawa za 40 tys. złotych

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niska świadomość prawna mieszkańców naszego regionu może się zmienić. Katowice po raz pierwszy dofinansują program podnoszenia świadomości prawnej obywateli.
  Niska świadomość prawna mieszkańców naszego regionu sprawia, że do terenowego pełnomocnika rzecznika praw obywatelskich w Katowicach trafiają rocznie setki skarg. W listach i prośbach pojawia się jeden najważniejszy problem: nie znamy własnych praw. To chce zmienić prezydent Katowic. Kwotą 40 tys. zł miasto po raz pierwszy dofinansuje program podnoszenia świadomości prawnej mieszkańców.

  Biuro RPO w Katowicach tylko przez minione dwa lata zajęło się około 4 tys.
  spraw mieszkańców trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Co miesiąc odbiera także po kilkaset telefonów z pytaniami. Jak powiedziała DZ dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocniczka terenowa RPO, często trafiają do niej skargi na umorzone postępowania prokuratorskie, działania policji, niesprawiedliwy - zdaniem skazanych - wyrok, nieuwzględnienie przez sąd dowodów. Druga co do ilości grupa dotyczy spraw z zakresu prawa cywilnego i gospodarki nieruchomościami.

  - Decyzje urzędów są dla obywatela niezrozumiałe. Zwykły człowiek gubi się w tym gąszczu, nie może znaleźć drogi wyjścia i staje się bezradny - uważa dr Wentkowska.

  Być może skarg - przynajmniej z terenu Katowic - będzie po tym roku mniej. Prezydent Piotr Uszok ogłosił konkurs dla organizacji pozarządowych, pożytku publicznego i wolontariatu, które chcą podnieść świadomość prawną mieszkańców miasta. Po raz pierwszy z budżetu Katowic zostanie dofinansowana kwotą 40 tys. zł "aktywizacja społeczności lokalnych i promocja społeczeństwa obywatelskiego oraz świadomości prawnej obywateli'". Program ma trwać do końca roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo